Σκόνταψε στον Λεβαδειακό 0-0 ο Αστέρας Τρίπολης

Σκόνταψε στον Λεβαδειακό 0-0 ο Αστέρας Τρίπολης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», για την 27η αγωνιστική της Super League και παράλληλα έχασε σημαντική ευκαιρία να «ανασάνει» βαθμολογικά.

Κι αυτό γιατί, μετά τον έναν σημερινό πόντο, οι Αρκάδες είναι στο +2 από τον ΠΑΣ Γιάννινα και την 13η θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στα μπαράζ για την παραμονή στην «μεγάλη» κατηγορία…

Στον αντίποδα, οι Βοιωτοί παραμένουν προτελευταίοι με μόνο 21 βαθμούς και θα παίξουν με ΠΑΟΚ-ΑΕΚ στο τέλος της σεζόν.

Μοιραίος για τον Αστέρα ο Καλτσάς, με σωρεία χαμένων ευκαιριών.  Το άστρο του Βλάντιμιρ Μπάγιτς έλαμψε καθώς ο Σέρβος πορτιέρο με σωρεία επεμβάσεων έδωσε στον Λεβαδειακό την ισοπαλία, Ενδεχομένως να είχαν αλλάξει… όλα, αν ο Μανιάς είχε βρει δίχτυα αντί για δοκάρι στο πρώτο λεπτό του ματς!

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έχοντας την μπάλα στα πόδια τους προσπάθησαν κυρίως από τα δεξιά με τον Καλτσά να γίνουν απειλητικοί. Μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί με γκολ από… τα αποδυτήρια, αλλά ο Μανιάς είδε το οριζόντιο δοκάρι να του στερεί το γκολ στο πρώτο μόλις λεπτό!

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

Αστέρας Τρίπολης (4-2-3-1): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Φερνάντεζ (73’ Αραβίδης), Μουνάφο, Βαλιέντε, Καλτσάς, Ρόλε (58’ Τσιλιανίδης), Κυριακόπουλος (68’ Τασουλής), Μανιάς.

Λεβαδειακός (4-2-3-1): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Λιάγκας, Αντιλέχου, Ντιόγκο, Καραχάλιος, Μητρόπουλος (83’ Όμο), Γιακουμάκης (70’ Σαβαντογκό), Νίκας, Χατζηλάμπρος, Μαρκόβσκι (86’ Ζησόπουλος).