Σοκ για Καλλιθέα και Καλαμάτα στην πρεμιέρα της Football League

Άφησαν βαθμούς Καλλιθέα και Καλαμάτα στην πρεμιέρα της Football League κι έτσι το Αιγάλεω που είχε νικήσει στον Βόλο τη Νίκη ήταν κερδισμένο την 1η αγωνιστική.

Στον Νότιο όμιλο, η Καλλιθέα υποχρεώθηκε σε απρόσμενη ισοπαλία στην Ρόδο απέναντι στον Ιάλυσο, με σκορ 1-1. Και λέμε απρόσμενη γιατί οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Σταύρου λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, δείχνοντας να κλειδώνουν το πρώτο τους «τρίποντο». Ωστόσο, στο… έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, από μια ακόμα κεφαλιά, αυτή την φορά του Χατζησάββα, διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα!

Πρεμιέρα με το… αριστερό έκανε και το έτερο «μεγάλο» όνομα του ομίλου, η Καλαμάτα, που έμεινε στο 0-0 στην Σαντορίνη, με την ομώνυμη ομάδα.

Ισόπαλη χωρίς τέρματα έληξε και η αναμέτρηση των… νησιωτών της Ρόδου με την Επισκοπή, ενώ στην Σπάρτη ο Αστέρας Βλαχιώτη επικράτησε με 1-0 του Πανασπροπυργιακού, χάρη σε αυτογκόλ του Τριποτσέρη με το… καλημέρα στην επανάληψη.

Στον Βόρειο όμιλο, η Καβάλα άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας στο «Ανθή Καραγιάννη» τον Πανσερραϊκό με 2-1, μετά από ένα χορταστικό ματς! Τα «λιοντάρια» προηγήθηκαν στο 10’ με σουτ του Γεωργιάδη, για να έρθει η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων δύο μόλις λεπτά μετά, με την προσπάθεια του Κολλά.

Ο Πανσερραϊκός είχε δοκάρι λίγο πριν το ημίωρο, σε κεφαλιά του Γκούρτσα και αφού δεν έγινε το 1-2, με το… καλημέρα στην επανάληψη ένα σουτ του Βαλαβανόπουλου διαμόρφωσε το 2-1.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Βέροιας, που δεν δυσκολεύθηκε να επικρατήσει της Κοζάνης εντός έδρας με 3-0 κι ενώ στην ανάπαυλα βρέθηκε με προβάδισμα δύο τερμάτων, από ισάριθμα γκολ του Πασά, για να έρθει ο Πόζογλου στην τελευταία φάση του ματς και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του!

Ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε με 1-0 την Τριγλία, χάρη στο χτύπημα πέναλτι του Παπαδημητρίου από το 3’ κι ενώ είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση… κόρνερ του Κόλα στο 54ο λεπτό!

Εντός έδρας νίκη και για τον Πιερικό, με 2-0 επί του Αλμωπού Αριδαίας, χάρη σε ισάριθμα πέναλτι από τον Χαρτσιά και τον Κυβελίδη, στο 4’ και στο 64’ αντίστοιχα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι στο 45ο λεπτό με τον Χαντζάρα.

Με το «διπλό» έφυγε ο Θεσπρωτός από την Κατερίνη, αφού νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα Πόντου, χάρη στην δυνατή κεφαλιά του Πατσέκο από το 13ο λεπτό της αναμέτρησης.