Σοκ για τη Λίβερπουλ που έχασε 1-0 από την Μπράιτον στο Άνφιλντ

Ήττα σοκ για τη Λίβερπουλ από την Μπράιτον 1-0 στο «Άνφιλντ» που έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την κορυφή, μένοντας πλέον στο -7 και -4 από Σίτι και Γιουνάιτεντ αντίστοιχα.

Η ομάδα του Κλοπ πλήρωσε την αφλογιστία της και τα αμυντικά της κενά, σε ένα ματς που θα μπορούσε βάσει ευκαιριών να έχει δεχθεί ακόμα πιο βαριά ήττα από τους «γλάρους».

Η Λίβερπουλ αν και ήταν ανώτερη και κυριαρχική, πλήρωσε στο 56’ την επιθετική φλυαρία της. Με την άμυνα των «κόκκινων» σε σύγχυση η μπάλα έμεινε ζωντανή στην περιοχή με τον Αλσάτε να νικάει τον Κέλεχερ για το 0-1.

Το γκολ ξύπνησε την ομάδα του Κλοπ που έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 70’ όταν η μπάλα κρύφτηκε, αλλά ο Σαλάχ από θέση βολής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σάντσεθ.

Με τη Λίβερπουλ όλη μπροστά να αναζητά το γκολ της ισοφάρισης, η Μπράιτον έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα, όταν ο Γκρος βρήκε ανοικτή την άμυνα, με τον Κέλεχερ να αντιδρά σωστά και να σώζει την ομάδα του.

Στο άλλο ματς, η Γουέστ Χαμ πήρε σπουδαίο διπλό και προσπέρασε την Έβερτον, παίρνοντας εκείνη τη θέση της στην πεντάδα. Σε ένα πεντάλεπτο, από το 51’ ως το 56’ Σούτσεκ και Λίνγκαρντ καθάρισαν την Άστον Βίλα και χάρισαν σπουδαία νίκη στα «σφυριά». Οι χωριάτες κατάφεραν να μειώσουν με τον Γουότκινς στο 80ο λεπτό, αλλά ο Λίνγκαρντ βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα τρία λεπτά αργότερα και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.