Σοκ για την Καλαμάτα καθώς έχασε 0-1 από την Κηφισιά

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Κηφισιά, που νίκησε με 1-0 στην Καλαμάτα την τοπική ομάδα, δίνοντας τέλος στο αήττητο σερί της και κρατώντας την τέταρτη.

Το γκολ που έκρινε το νικητή σημειώθηκε από την άσπρη βούλα, μετά το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Ρικάρντο Βαζ, δέκα λεπτά πριν τη λήξη, με την ομάδα των βορείων προαστίων να… πιάνει εξάδα.

Χανιά και Καλλιθέα έμειναν το 0-0, σε επεισοδιακό παιχνίδι στην Κρήτη.

Αποτέλεσμα πάντως που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους όχι να προσπεράσουν αλλά να «πιάσουν» τον Λεβαδειακό στην κορυφή της Super League 2, έχοντας μάλιστα και δύο ματς λιγότερα.

Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε η… μετά Τάτση εποχή στον Ηρόδοτο, ο οποίος επικράτησε 3-1 του Αστέρα Βλαχιώτη στην Σπάρτη και πήρε μεγάλη βαθμολογική «ανάσα».

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Κρητικών ήταν ο Ποζατζίδης, που πέτυχε και τα τρία τέρματα τους, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Φλένσμπουργκ.

Στραβοπάτησε στην Ρόδο το Αιγάλεω, μένοντας στο 1-1 με τον Διαγόρα και παράλληλα στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Οι Δωδεκανήσιοι είχαν δοκάρι στο 31ο λεπτό, για να έρθει και το γκολ του Δημητριάδη, που έβαλε μπροστά το «σίτι» 20 λεπτά μετά. Εν τέλει, ο Διαγόρας έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε με τον Καρατάσιο στο 77’.

Με τον Ντοναλντόνι να σκοράρει δις, ο Καραϊσκάκης Άρτας κέρδισε με 2-1 την Ρόδο και κατάφερε να βελτιώσει την βαθμολογική του συγκομιδή, στην προσπάθεια παραμονής του στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, μάλιστα, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Δελαπόρτα, αλλά κατάφεραν να δεχτούν γκολ με κεφαλιά και να χάσουν στο… 97’.