Σοκ για το Καμερούν που έχασε από την Αλγερία 0-1

Το Καμερούν γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Αλγερία, η οποία πήρε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς για να προκριθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Ο Σλιμανί με εξαιρετική κεφαλιά σε ένα ισορροπημένο κατά τα άλλα πρώτο ημίχρονο έδωσε το προβάδισμα στην Αλγερία στο 40ο λεπτό, με το Καμερούν να είναι καλύτερο στην επανάληψη. Ο Σονί του Αστέρα Τρίπολης μπήκε αλλαγή στην ανάπαυλα, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του, δέχτηκε μια κίτρινη κάρτα στο 64ο λεπτό και προσπάθησε να βοηθήσει την ομάδα του να ισοφαρίσει χωρίς, όμως, αποτέλεσμα και γνώρισε την ήττα. Ο Επασί του ΟΦΗ έμεινε στον πάγκο, όπως και ο Κούντε του Ολυμπιακού.

Η Τυνησία πήρε και αυτή προβάδισμα πρόκρισης αφού επικράτησε με το ίδιο σκορ (0-1) στην έδρα του Μάλι. Μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Σισακό, αφού στο 36ο λεπτό σκόραρε άθελά του στην εστία της ομάδας του, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο το έργο για το Μάλι.

Τέλος, ισόπαλες με σκορ 1-1 έμειναν η Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό και το Μαρόκο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ισχνό προβάδισμα πρόκρισης αφού ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ είναι σε ισχύ. Ο Γουισά στο 12ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στο Κονγκό, που το διατήρησε ως το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Μαέ στο 54′ αστόχησε σε πέναλτι και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Τισουντάλι στο 76′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-1) από την ασίστ του Ελ Κααμπί.