Σόου Χασάν στη Ριζούπολη με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 3-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Χασάν (2 γκολ και 1 ασίστ) πέρασε από τη Ριζούπολη υποτάσσοντας τον Απόλλωνα Σμύρνης με σκορ 3-1. Ο Αιγύπτιος εξελίσσεται σε δήμιο της Ελαφράς Ταξιαρχίας, καθώς είχε βάλει 2 γκολ και στο ματς του α’ γύρου.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε τέταρτη σερί νίκη, παραμένοντας στο +14 από την ΑΕΚ που είναι δεύτερη, ενώ έχουν στο +15 Άρη και ΠΑΟΚ.

Το α’ μέρος τελείωσε στο 0-1 μετά το τέρμα του Χασάν. Ήταν το 31ο λεπτό όταν ο Αιγύπτιος αξιοποίησε την αδράνεια του Ντομίνγκες που δεν βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και από κοντά σκόραρε.

Στο πρώτο 45λεπτο ο Ολυμπιακός είχε καλές ευκαιρίες με κεφαλιά του Χασάν στο 19′, σουτ του Φορτούνη στο 22′, φάουλ του Φορτούνη στο 26′ αλλά και χαμένο τετ α τετ του Χασάν στο 37′. Ο Απόλλων είχε προς το τέλος του α’ μέρους το σουτ του Μπεντινέλι που μπλόκαρε ο Σα.

Ο Αιγύπτιος ήταν πρωταγωνιστής και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Χασάν ήταν εκείνος που τροφοδότησε με το κεφάλι του τον Εμβιλά για να κάνει με κεφαλιά το 2-0. Ήταν μία φάση στο 72′ όπου ο Βαλμπουενά έκανε το κόρνερ και ο Χασάν πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον Γάλλο να σκοράρει από κοντά. Γενικότερα το β’ μέρος πολλές φάσεις δεν είχε. Είχε μία ευκαιρία του Ιωαννίδη με κεφαλιά και ένα σουτ του Ρέαμπτσιουκ που αποκρούστηκε δύσκολα.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Σεμέδο αφού είχε κεφαλιά έξω ενώ βρέθηκε σε θέση βολής έκανε λάθος διώξιμο πάνω στον Ντάουντα που σκόραρε από κοντά για το 1-2 (στο 90′). Στις καθυστερήσεις όμως μετά το φάουλ του Βαλμπουενά ο Χασάν έκανε με κεφαλιά το 1-3. Έτσι για ένα ακόμα ματς φέτος με τον Απόλλωνα ο Χασάν – που είχε χάσει νωρίτερα ευκαιρία μετά από τρομερό σόλο του Μασούρα – έβαλε 2 γκολ σε βάρος του.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχλουστ, Βιτλής (84′ Βάρκας), Μπρούτσιτς, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης (77′ Κιτοκό), Σλίβκα, Τσαμπούρης, Κολ (84′ Καραγκούνης), Μπεντινέλι (77′ Χουχούμης), Μουνιέ (76′ Ντάουντα) και Νίκος Ιωαννίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Σεμέδο, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης (81′ Τιάγκο Σίλβα), Καμαρά (58′ Εμβιλά), Βρουσάι (63′ Βαλμπουενά), Φορτούνης (63′ Πέπε), Μπρούμα (81′ Μασούρας) και Χασάν.