Σόου Μπαπέ μετά τον κορωνοϊό και νίκη 3-0 της Παρί επί της Νις

Ο Κιλιάν Μπαπέ επέστρεψε με δύο γκολ, μετά την περιπέτεια που είχε με τον κορωνοϊό και οδήγησε την Παρί, σε νίκη με 3-0 επί της Νις.

Με τον Νεϊμάρ τιμωρημένο, το συγκρότημα του Τόμας Τούχελ κατέκτησε τους τρεις βαθμούς  μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Παριζιάνοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς. Στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ντι Μαρία λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, όταν εξαπέλυσε δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση. Όμως ο πορτιέρο της Νις, Μπενίτες του είπε «όχι».

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Παρί ήρθε στο 25’ όταν ο Μπαπέ, έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από έξοχη πάσα του Ικάρντι, έκανε το σουτ από ευνοϊκή θέση αλλά είδε την προσπάθεια του να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ότι δεν κατάφερε να κάνει στο 25’ το πέτυχε στο 38’ ο νεαρός Γάλλος φορ.

Ο Ουλιέν, ανέτρεψε εντός μεγάλης περιοχής τον Μπαπέ και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο φορ της Παρί, δεν αστόχησε και με δυνατό σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, οι Παριζιάνοι σημείωσαν και δεύτερο γκολ. Αυτή τη φορά ο Μπαπέ έκανε το σουτ, η απόκρουση του Μπενίτες δεν ήταν καλή και ο Ντι Μαρί πήρε το ριμπάουντ για το 2-0.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου οι πρωταθλητές Γαλλίας, βρήκαν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και τρίτη φορά στο ματς. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντι Μαρία στο 65’, ο Μαρκίνιος βρέθηκε ανενόχλητος στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έκανε το 3-0.

Νις: Μπενίτες, Ατάλ, Πελμάρ, Ντάντε, Λοτομπά (58’ Εντόϊε), Τουράμ-Ουλιέν (58’ Σιλβέστρε), Σνιντερλέν, Λεές-Μελού, Λόπες (65’ Ντανιλιτς), Γκουιρί, Καμαρά

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Μαρκίνιος, Κιμπεπέ (83′ Ντάγκμπα), Φλορέντσι, Μπάκερ, Βεράτι, Γκεγέ (23’ Ερέρα), Ντράξλερ, Ικάρντι, Μπαπέ (80’ Σαράμπια), Ντι Μαρία (78’ Φαντίγκα)