Σωστή η εθνική αλλά σε… λάθος παιχνίδι 1-1 με το Βέλγιο

Σωστή η εθνική, αλλά σε λάθος παιχνίδι. Η ομάδα του Φαν’ τ Σιπ που θα λάμψει δια της απουσίας της από το EURO, στο οποίο θα πάρει μέρος σχεδόν όλη η Ευρώπη, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στις Βρυξέλλες με το Βέλγιο.

Σε ματς που είχε το χαρακτήρα προετοιμασίας, η Ελληνική ομάδα ικανοποίησε, αλλά η ουσία είναι πως είναι προ των πυλών του αποκλεισμού και από την επόμενη διοργάνωση το Μουντιάλ του Κατάρ, μετά την ολέθρια γκέλα στην Τούμπα στο επίσημο ματς με την Γεωργία.

Η Εθνική, εκτός του διαστήματος 14′-36′ όπου το Βέλγιο ανέβασε στροφές, σκόραρε, είχε δοκάρι και απόλυτη υπεροχή, είχε πολύ καλό πρόσωπο και κοίταξε στα μάτια τον σπουδαίο αντίπαλό της!

Επόμενο φιλικό σε τρεις ημέρες για την γαλανόλευκη κόντρα στη Νορβηγία στη Μάλαγα της Ισπανίας.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μασούρας δεν κατάφερε να σκοράρει από θέση τετ-α-τετ, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Μινιολέ πρόλαβε τον Παυλίδη και απομάκρυνε.  Η Ελλάδα ήταν ανώτερη, αλλά σιγα-σιγά οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς. Ο Βλαχοδήμος στο 14′ έβγαλε το εξ επαφής πλασέ του Λουκάκου, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στο 20ο λεπτό όταν ο Αζάρ με τον Καράσκο… έκρυψαν την μπάλα και ο πρώτος την εμφάνισε στα δίχτυα για το 1-0.

Οι Βέλγοι είχαν πάρει τα ηνία, ταλαιπωρούσαν την Ελλάδα από τα δεξιά με τους ασταμάτητους Μενιέ, Ντοκού και βρίσκονταν συχνά σε θέση επίθεσης, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες που θα ανέβαζαν τον δείκτη του σκορ. Η κυριαρχία της ομάδας του Μαρτίνεθ ήταν εμφανέστατη, έβγαζαν ποιότητα και αυτοματισμούς στο γήπεδο για να αγγίξουν το 2-0 στο 36ο λεπτό όταν ο Αζάρ από πλεονεκτική θέση βρήκε την εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού. Η φάση αυτή ήταν και η τελευταία του Βελγίου στο πρώτο μέρος.

Οι Βέλγοι ήταν εμφανές ότι δεν έβαζαν τα πόδια τους στην… φωτιά μερικές ημέρες πριν την έναρξη του Euro, αλλά αυτό δεν μειώνει σε καμία περίπτωση την εξαιρετική προσπάθεια και εμφάνιση της Εθνικής. Μπουχαλάκης, Παπαδόπουλος, Ανδρούτσος ήταν εξαιρετικοί, με τον πρώτο να βγάζει τετ-α-τετ τον Μασούρα στο 61′ αλλά ο Έλληνας εξτρέμ δεν κατάφερε πάλι να νικήσει τον Μινιολέ.

Οι διεθνείς μας έβγαζαν αυτοπεποίθηση, κυνηγούσαν κάθε φάση και δεν φοβόντουσαν να επιτεθούν, δείχνοντας εξαιρετικά δείγματα στο χορτάρι. Η Ελλάδα κυνήγησε το γκολ και το βρήκε, με τον Μασούρα στο 66ο λεπτό να εκτελεί το φάουλ, τον Παπαδόπουλο να βλέπει το δοκάρι να του στερεί το γκολ αλλά ο Τζαβέλλας ήταν εκεί για το ριμπάουντ και το 1-1.

Οι πολλές αλλαγές έριξαν το ρυθμό του παιχνιδιού και άλλη μεγάλη φάση δεν έγινε.

Ο Ρόμπερτ Χένεσι δεν αντιμετώπισε προβλήματα σε ένα εύκολο παιχνίδι.

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Μινιολέ (90′ Σελς), Αλντερβάιρελντ (82′ Τίλεμανς), Μπογιατά, Ντεναγιέρ, Μενιέ, Ντεντονκέρ, Πρετ, Τόργκαν Αζάρ (74′ Τροσάρ), Ντοκού (46′ Μέρτενς), Καράσκο (74′ Σαντλί), Λουκάκου (46′ Μπατσουαγί).

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (80′ Σάλιακας), Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (60′ Κούτρης), Μπουχαλάκης (69′ Ζέκα), Γαλανόπουλος (69′ Σιώπης), Μασούρας, Μπακασέτας (80′ Μάνταλος), Γιαννούλης, Παυλίδης (60′ Πέλκας).