Σώθηκε ο Πανιώνιος με τη νίκη του 2-1 στην Λιβαδειά

Ο Πανιώνιος πέρασε με θριαμβευτικό τρόπο, επικρατώντας με σκορ 2-1 του Λεβαδειακού και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στη Super League, δύο στροφές πριν το φινάλε.

Για την ομάδα της Βοιωτίας, η ήττα αυτή, σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα, ήταν καταδικαστική και βαθμολογικά αποχαιρετάει τη μεγάλη κατηγορία μετά από οκτώ χρόνια.

Ο Λεβαδειακός, που «καιγόταν» για τη νίκη, μπήκε πιο επιθετικά και μόλις στο 9’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Μαρκόφσκι, μετά από σέντρα «πάρε-βάλε» του Στανόγεβιτς. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο, ενώ από την πλευρά του ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα και κατ’ επέκταση να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να απειλήσει.

Στο 24’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή με κεφαλιά του Μαξίμοβιτς και τέσσερα λεπτά αργότερα έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Μπουμάλ έκανε την κάθετη πάσα στον Κόρμπο, ο οποίος άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο επερχόμενος Τσιλούλης με άψογο πλασέ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 1-1. Στο 44’, η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή, αφού κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τσιλούλη από τον Μπάγιτς, αλλά ο Μπουμάλ νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε στον Πανιώνιο. Στο 51’ ο Κόρμπος μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Μπάγιτς έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας των Βοιωτών αντέδρασε εξίσου σωστά, διώχνοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ τη σέντρα-σουτ του Σπιριντόνοβιτς από αριστερά. Η τρίτη ευκαιρία ήταν και η… φαρμακερή, αφού μετά από κόρνερ και σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων, ο Κόρμπος με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-2.

Λεβαδειακός (Ν. Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Νίκας, Ανγκουά, Μαρκόφσκι, Καραχάλιος (56’ Ζησόπουλος), Στανόγεβιτς (74’ Χατζηλάμπρος), Τσαμπούρης (78’ Ρεκβιασβίλι), Σαβαντόγκο, Λιάγκας, Μητρόπουλος, Αντιλέχου.

Πανιώνιος ( Α. Μάντζιος): Μαλέρμπ, Μασούρας, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Μανιάτης (82’ Οικονομίδης), Μαξίμοβιτς, Κόρμπος, Σίντι Αλί (46’ Σπιριντόνοβιτς), Τσιλούλης, Μπουμάλ.