Σούπερ ΑΕΚ σκόρπισε 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Εκπληκτική για ακόμη ένα ματς η ΑΕΚ συνέτριψε 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης και αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ένα ακόμη εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο μπήκαν με τα… μπούνια και καθάρισαν τους Αρκάδες. Με αυτό το τρίποντο η Ένωση έφτασε τους 30 βαθμούς στο πρωτάθλημα και προσπέρασε τον Ατρόμητο, ο οποίος ηττήθηκε από την Ξάνθη, ενώ οι Τριπολιτσιώτες παρέμειναν στα χαμηλά και τους 18 βαθμούς.

«Εκρηκτικό» πρώτο εικοσάλεπτο από την ομάδα του Ουζουνίδη, σκόραρε τρεις φορές και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Ο Γκάλο σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Λιβάγια (9’) για το 1-0, ενώ δύο λεπτά μετά ο Άλεφ σκόραρε σε κενή εστία μετά την κεφαλιά-πάσα του Τσιγκρίνσκι. Το 3-0 διαμόρφωσε με την συμπλήρωση 20 λεπτών ο Πόνσε από την άσπρη βούλα, με τον Μάνταλο να έχει κερδίσει την παράβαση από τον Μουνάφο!

Φανταστικός για ακόμη ένα παιχνίδι ο Γκάλο, κάθε σέντρα και κάθε στημένο που εκτελούσε… μύριζε γκολ, με τους Μπακασέτα, Μάνταλο να βοηθάνε πολύ στην καλή κυκλοφορία της μπάλας! Λιβάγια και Πόνσε έκαναν και με το παραπάνω τη δουλειά τους, σκοράροντας και από ένα τέρμα, ενώ σε υψηλά στάνταρ κινήθηκε ξανά ο Χουλτ.

Κάκιστος ο Αστέρας Τρίπολης, δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο και μάζεψε για δεύτερο σερί ματς «τριάρα».

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Γκάλο, Άλεφ, Μπακασέτας, Μάνταλος (71’ Κρίστιτσιτς), Χουλτ, Λιβάγια (77’ Κλωναρίδης), Πόνσε (82’ Γιακουμάκης).

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας (46’ Βλάχος), Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαρτίνεθ, Κυριακόπουλος (66’ Φερνάντεθ), Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (73’ Δουβίκας), Καλτσάς, Μανιάς.