Σούπερ άμυνα ο Ολυμπιακός και νίκη 74-68 επί της Ρεάλ

Ο Ολυμπιακός με υποδειγματική άμυνα και κορυφαίο τον Βεζένκοφ στην επίθεση νίκησε  την Ρεάλ (74-68) στο ΣΕΦ και έκανε το 2/2 στη φετινή Euroleague.

Στις εξέδρες του ΣΕΦ, βρέθηκε και ο Βασίλης Σπανούλης. Για πρώτη φορά θεατής μετά από την αποχώρησή του από τα παρκέ, αποθεώθηκε, ανταπέδωσε και έζησε με αγωνία την αναμέτρηση.

Με 0/14 τρίποντα έκλεισαν οι δύο ομάδες το πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε μεν μία ασίστ, αλλά και πέντε επιθετικά ριμπάουντ.

Με την ίδια πεντάδα (Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ) ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός, που είδε τον Ταβάρες να τραυματίζεται στο μάτι στο πρώτο λεπτό, ήταν όμως άστοχος από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να βρεθεί στον ρόλο του κυνηγού. Ένα γκολ-φάουλ του Φαλ από συνεργασία με τον Ντόρσεϊ (9-6) ήταν η κορυφαία φάση στο πρώτο εξάλεπτο, με τον κακό στο ξεκίνημα Βεζένκοβ να ανεβάζει την απόδοσή του, να μαζεύει τα επιθετικά ριμπάουντ και με βολή να γράφει το 13-8 στο 8′. Στο φινάλε της περιόδου οι δύο ομάδες είχαν 0/14 τρίποντα (0/8 ο Ολυμπιακός, 0/6 η Ρεάλ), σε ένα πραγματικά περίεργο παιχνίδι.

Οι Πειραιώτες μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα μίνι ξέσπασμα για το 19-13, ο Λαρεντζάκης έκανε απίθανη δουλειά σε δημιουργία και εκτέλεση για το 22-17 στο 13′, την ώρα που ο Λάσο έπαιζε με δίδυμους πύργους (Πουαριέ – Ταβάρες) για να ισορροπήσει το ματς (28-27) και να περάσει και μπροστά (32-30) στο 17′ με τον Γουίλιαμς-Γκος να φτάνει τους εννέα πόντους σε δέκα λεπτά! Δεν κατάφεραν πάντως κάτι περισσότερο, με το 35-36 του ημιχρόνου να αφήνει το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα ανάμεσα σε δύο αντιπάλους που είχαν καλά ποσοστά στο δίποντο και άθλια στο τρίποντο.

Ο Μπαρτζώκας άνοιξε το τρίτο δεκάλεπτο με Γουόκαπ και Σλούκα μαζί στο παρκέ, όμως ο Ταβάρες έκανε θραύση και στις δύο πλευρές. Στην άμυνα σκέπαζε τους πάντες, στην επίθεση έβαλε γκολ-φάουλ για το 37-41 στο 23′, σημείο στο οποίο “μίλησε” ο Παπανικολάου. Δύο τρίποντα για το 43-43 έβαλαν φωτιά στο ΣΕΦ, με τους Μαδριλένους να στέκονται όρθιοι και με ένα μικρό 0-5 να οδηγούν τον Μπαρτζώκα σε timeout. Από αυτό προέκυψε ένα 6-0 του Ολυμπιακού, ωστόσο το μοτίβο του ματς δεν άλλαξε και το 54-52 του 30′ έδειχνε θρίλερ μέχρι το φινάλε απέναντι σε δύο ομάδες που απαντούσαν με σερί στα σερί.

Ένα μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοβ από τα 8 μέτρα και ακόμη ένα του Λαρεντζάκη από τη δεξιά γωνία έγραψαν το 62-56 στο 33′, με τον Μάρτιν να συνεχίζει με γκολ-φάουλ για το 65-56 και το σερί να φτάνει στο 9-0. Ο Ντόρσεϊ πήρε τη σκυτάλη για να βάλει πολύ δύσκολα σουτ για το 70-59 στο 36′, σκορ που δεν μπορούσε να ανατραπεί από τους Ισπανούς. Ο Ταβάρες πίεσε όσο μπορούσε, όμως ο Βεζένκοβ έβαλε το καλάθι για το 73-68 και κλείδωσε τη νίκη για τον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην πρώτη διαβολοβδομάδα της σεζόν ο Ολυμπιακός θα θα παίξει πρώτα στη Βαρκελώνη (13/10 στις 22:00) και στη συνέχεια στο ΣΕΦ με τη Ζάλγκιρις, ενώ η Ρεάλ θα υποδεχθεί τη Μονακό (13/10 στις 21:45) πριν φιλοξενήσει και τον Παναθηναϊκό (15/10 στις 22:00).