Σούπερ ανατροπή για τον Απόλλωνα Λάρισας στην Καλλιθέα

Τρομερό τρίποντο, με απίθανη ανατροπή πανηγύρισε ο Απόλλων Λάρισας με 4-3 επί της Καλλιθέας στην 25η αγωνιστική της Football League.

Οι «μπλε» με ένα ημίχρονο-όνειρο προηγήθηκαν με 3-1, όμως οι γηπεδούχοι το μετέτρεψαν σε εφιάλτη, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3 με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μισό του ματς.

Η Καλλιθέα ευτύχησε να προηγηθεί στο 18’ με σουτ του Μάκο –με τη βοήθεια του δοκαριού-, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα το δοκάρι σταμάτησε κι άλλο σουτ του Παϊτέρη.

Ο Μαυρίας ισοφάρισε στο 39’ μετά από λάθος του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο Ζυγκερίδης εκμεταλλεύτηκε λάθος του Απόλλωνα και έδωσε εκ νέου τα ηνία στην Καλλιθέα, για να διευρύνει το προβάδισμα ο Μάκο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Απόλλων άρχισε να ανεβάζει στροφές από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και ο Καρακατσάνης μείωσε σε 2-3, ενώ στο 64’ ο Κανούλας ισοφάρισε σε 3-3.

Τη μεγάλη ανατροπή «υπέγραψε» ο Μαυρίας στο 88’ με διαγώνιο σουτ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

Τρίποντο ανάσα πανηγύρισε ο Πανσερραϊκός που επιβλήθηκε 3-1 της Σπάρτης και σκαρφάλωσε στη δωδέκατη θέση, ρίχνοντας τον Εργοτέλη στις επικίνδυνες θέσεις, ενώ Τρίκαλα και Καραϊσκάκης έμειναν στο 0-0.