Σούπερ έκπληξη από την Τσεχία 2-0 πέταξε έξω από το EURO τους Ολλανδούς

H Τσεχία έκανε την πρώτη μεγάλη έκπληξη στο Euro 2020, καθώς νίκησε 2-0 την Ολλανδία στην κατάμεστη «Πούσκας Αρίνα» της Βουδαπέστης, και πήρε την πρόκριση (τέταρτη φορά από το 1996) για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Εκεί το Σάββατο (3/7) θ’ αντιμετωπίσει τη Δανία για ένα εισιτήριο στα ημιτελικά.

Η αποβολή του Ντε Λιχτ (άλλαξε από κίτρινη σε κόκκινη μέσω VAR) στο 55′ έπαιξε το ρόλο της στην εξέλιξη του αγώνα, αλλά οι Τσέχοι ήταν εκείνοι που είχαν δείξει εξαρχής καλύτερο πρόσωπο στην αναμέτρηση. Καταφέρνοντας να εκμεταλλευτούν με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χόλες -με γκολ στο 68′ και ασίστ στο 80′.  Το μεγάλο όπλο του Φρανκ ντε Μπουρ, ο Βαϊνάλντουμ εγκλωβίστηκε και οι Ολλανδοί έμειναν στο μηδέν.

Η Τσεχία κατάφερε να αποδιοργανώσει τον τρόπο παιχνιδιού της Ολλανδίας. Μάλιστα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν και τις δύο πιο καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο. Στο 22′ ο Σέφτσικ έκανε το παράλληλο γύρισμα, ωστόσο η κεφαλιά του Σούτσεκ πέρασε έξω. Ίδια ήταν η κατάληξη και στο σουτ που έπιασε στο 38′ ο Μπαράκ από τη γωνία της αντίπαλης μικρής περιοχής.

Από την άλλη, ότι καλό δημιουργούσαν οι «Οράνιε» -οι οποίοι είχαν ένα δυνατό δεκάλεπτο μετά το 5′- κατέληγε με κάποιον εκ των παικτών τους σε θέση οφσάιντ. Με εξαίρεση τη φάση του 40′, όπου ο Ντάμφρις  έπιασε το διαγώνιο σουτ, με τον Βάτσλικ να απομακρύνει.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με ακόμα πιο φρενήρη ρυθμό. Στο 52′ ο Ντεπάι βρήκε με τρομερό τακουνάκι τον Μάλεν, ο οποίος ξεχύθηκε στην κόντρα, αλλά στην προσπάθειά του να περάσει τον Βάτσλικ, είδε τον αντίπαλο πορτιέρο να του αρπάζει την μπάλα.

Στο 53′, ο Ντε Λιχτ -επιχειρώντας να αποτρέψει τον Σικ από το να βγει ολομόναχος με τον Στεκέλενμπουργκ και έχοντας χάσει και την ισορροπία του, απομάκρυνε την μπάλα με το χέρι. Αρχικά ο Σεργκέι Καράσεφ του έδειξε την κίτρινη κάρτα, όμως αφού εξετάστηκε η φάση από τον VAR, άλλαξε το χρώμα σε κόκκινο!

Οι Τσέχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Αρχικά, στο 64′ ο Καντεράμπεκ έπιασε το διαγώνιο σουτ εντός της μεγάλης περιοχής των Ολλανδών, με τον Ντάμφρις να προβαίνει σε σωτήρια παρέμβαση. Για να έρθει το 68ο λεπτό, όταν σε στατική φάση ο Κάλας πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Χόλες τη δεύτερη, στέλνοντας από κοντινή απόσταση την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Τσέχοι κλείδωσαν την πρόκρισή τους στο 80′. Ο Χόλες έκανε τρομερή ενέργεια, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έπιασε το παράλληλο γύρισμα προς τον Σικ, ο οποίος με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ολλανδία (Φρανκ ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ – Ντάμφρις, Ντε Φράι, Ντε Λιχτ, Μπλιντ (81′ Τίμπερ), Φαν Άανχολτ (81′ Μπεργκχάους) – Ντε Ρουν (73′ Βέγχορστ), Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονγκ – Ντεπάι, Μάλεν (57′ Πρόμες).

Τσεχία (Γιάροσλαβ Σίλχαβι): Βάτσλικ – Κουφάλ, Τσελούτσκα, Κάλας, Καντεράμπεκ – Χόλες (85′ Κραλ), Σούτσεκ – Μάσοπουστ (79′ Γιάνκτο), Μπαράκ (90’+2′ Σαντίλεκ), Σέβτσικ (85′ Χλόζεκ) – Σικ (90’+2′ Κρμέντσικ).