Σούπερ εθνική με Πογιέτ στο τιμόνι 0-1 τη Ρουμανία στο Βουκουρέστι

Η νέα εποχή της εθνικής ανδρών με τον Γκουστάβο Πογιέτ στο τιμόνι της, άρχισε εντυπωσιακά. Η γαλανόλευκη ανήμερα της 25ης Μαρτίου νίκησε στο Βουκουρέστι 0-1 τη Ρουμανία με γκολ του Μπουχαλάκη στο 39΄κι έδειξε πολύ καλά στοιχεία.

Δεν είναι υπερβολή να επισημανθεί πως το τελικό αποτέλεσμα αδικεί τη γαλανόλευκη, που ήταν καλύτερη, πιο ομάδα κι έβγαλε εξαιρετικά στοιχεία στο παιχνίδι, απέναντι σ’ έναν δυνατό αντίπαλο. Η εθνική μας ομάδα επιτέλους ήταν σοβαρή έχοντας αρχή, μέση και τέλος. Το σημαντικότερο όμως είναι πως έδειξε ότι μπορεί να πάρει αποτελέσματα.

Στο πρώτο -καλό δικό της ημίχρονο- η Ελλάδα έδειξε τα δείγματα της νέας εποχής, με ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, πίεση, κατοχή μπάλας σε συνδυασμό με καλή και γρήγορη ανάπτυξη αλλά και πολύ καλή οργάνωση στην άμυνα.

Η Εθνική μας δεν άφησε στον αντίπαλο περιθώρια για να διεκδικήσει κάτι από το ματς στο διάστημα αυτό, με καλά ατομικά μαρκαρίσματα και διάθεση για τρέξιμο από όλους τους διεθνείς, με ελάχιστα ατομικά λάθη και πολλές γρήγορες αντεπιθέσεις.

Αυτή η Εθνική είχε πλάνο σε άμυνα και επίθεση, δημιουργούσε, κι έδειξε διάθεση και φρεσκάδα, παρά το φιλικό χαρακτήρα της αναμέτρησης.

Η πρώτη ελληνική φάση ήλθε στο 4′ όταν ο Μάνταλος πίεσε και έκλεψε, έκανε και το γύρισμα για τον Γιακουμάκη όμως η υπό πίεση προβολή του πέρασε άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων, αντίθετα, ήταν μια κεφαλιά άουτ του Κίρικες από εκτέλεση κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ρότα είχε ένα καλό, διαγώνιο σουτ, λίγο άουτ, σε αντεπίθεση.

Στο 15′ η Εθνική είχε μια ακόμη καλή στιγμή με Γιακουμάκη και Πέλκα που όμως δεν τελείωσαν τη φάση στην περιοχή μετά από γέμισμα του Μαυροπάνου. Στο επόμενο διάστημα, οι Ρουμάνοι ήταν αυτοί που είχαν τελικές, αλλά όλες εκτός εστίας.

Στο 16′, στη μεγαλύτερη ευκαιρία τους, ο Μιτρίτσα βρέθηκε μόνος στην περιοχή μετά από πολλές πάσες των Ρουμάνων σε μικρό χώρο, όμως το πλασέ προ του Βλαχοδήμου ήταν κακό, αρκετά μέτρα άουτ.

Στο 22′, η Ελλάδα σκόραρε με τον Γιακουμάκη μετά από νέα ωραία αντεπίθεση, συνεργασία του Τσιμίκα και του Πέλκα και γύρισμα του Λημνιού, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από συνομιλία του βοηθού και του διαιτητή. Στο 28′  ο Πέλκας είχε ένα πολύ καλό σουτ άουτ, μετά από γύρισμα του Τσιμίκα που δεν απομακρύνθηκε σωστά, ενώ ένα λεπτό αργότερα, η Εθνική μας είχε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ξανά σε μια γρήγορη αντεπίθεση, Πέλκας και Μάνταλος συνδυάστηκαν, όμως το σουτ του μεσοεπιθετικού της Φενέρ, στην κίνηση, πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τελικά, αυτό που έψαχνε μεθοδικά η γαλανόλευκη, το γκολ, ήρθε δέκα ακόμη λεπτά αργότερα, στο 39′ και την τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου: Μαυροπάνος, Τσιμίκας και Πέλκας επιτέθηκαν από αριστερά, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα για τον Μάνταλο που δεν πρόλαβε να κάνει την τελική κράτησε μπάλα και είδε τον Ρότα. Αυτός από δεξιά πλέον έκανε μια εξαιρετική σέντρα και ο Μπουχαλάκης με σωστή κίνηση κι έξοχη κεφαλιά «έγραψε» το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο επιθετικός ρυθμός της Εθνικής μας έπεσε, ενώ άφησε ξεκάθαρα και τη μπάλα στην πλευρά της Ρουμανίας, ώστε να βρει ακόμη περισσότερους χώρους στην αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιτεθούν. Το έκαναν μεν, ωστόσο για αρκετή ώρα επί της ουσίας δεν πετύχαιναν κάτι ιδιαίτερο στην ελληνική περιοχή, με την Ελλάδα να αμύνεται αποτελεσματικά και να διαχειρίζεται το ματς.

Μετά από δύο τελικές του Μαρίν που δεν απείλησαν στο 49′ και το 55′, η πρώτη απειλή των γηπεδούχων ήταν η κεφαλιά του Ρους στο δοκάρι, στο 70ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, ο στόπερ των Ρουμάνων είχε ακόμη μια εξαιρετική κεφαλιά εντός περιοχής, όμως αυτή την «έβγαλε» ο Βλαχοδήμος. Όση ώρα η Ρουμανία είχε την φλύαρη υπεροχή, η Ελλάδα παρέμενε σοβαρή στην άμυνά της, ενώ όπως ήταν λογικό, οι πολλές αλλαγές των δύο τεχνικών έριξαν περισσότερο τον ρυθμό. Προς το τέλος, ο Δουβίκας είχε την ευκαιρία για το 0-2 μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, όμως δεν έκανε καλή τελική.

Διαιτητής: Ρικάρντο ντε Μπούργκος Μπενγκοετσέα (Ισπανία)

Ρουμανία (Έντι Ιορντανέσκου / 4-2-3-1): Νίτσα, Ράτσιου, Κίρικες, Ρους (88′ Ντραγκουσίν), Καμόρα (75′ Τόσκα), Μαρίν, Μπορντεάνου (75′ Μιχάιλα), Μιτρίτσα (62′ Ποπέσκου), Τσικαλντάου, Μαξίμ (62′ Ιβάν), Πούσκας (62′ Τανάς).

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ / 4-3-3): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Ρότα, Σιώπης, Μπουχαλάκης (57′ Δουβίκας), Μάνταλος (82′ Χατζηγιοβάνης), Πέλκας (82′ Αλεξανδρόπουλος), Λημνιός (58′ Μπακασέτας), Γιακουμάκης (72′ Παυλίδης).