Σούπερ νίκη 1-3 στον Βόλο, η ΑΕΚ του Γιαννίκη

Τεράστια νίκη πέτυχε η ΑΕΚ του Γιαννίκη στον Βόλο. Η Ένωση επικράτησε 3-1 στο Πανθεσσαλικό με σούπερ Τσούμπερ στις τάξεις της και φουλάρει για πρωτάθλημα. Η Ένωση με τον Αργύρη Γιαννίκη στον πάγκο της, έχει άλλο μέταλλο. Ήταν αποτελεσματική έφθασε σε τρία γκολ εκτός έδρας και πήρε πολύτιμους βαθμούς απέναντι σε μια ομάδα με την οποία ήταν ισόβαθμη.

Ο Βόλος ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, με τον Στάνκοβιτς να κρατάει το μηδέν στις μεγάλες στιγμές των γηπεδούχων και τον Ρεγκατέν να αστοχεί σε πέναλτι πριν η Ένωση «χτυπήσει» με τον Ανσαριφάρντ (42′) και τον Τσούμπερ (45’+3′) για να πάει μπροστά με δυο γκολ στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ διαχειρίστηκε την πίεση του Βόλου, ο οποίος μπήκε ξανά στο ματς με τέρμα του Ρινέρ στο 79′ (χρεώθηκε αυτογκόλ στον Βράνιες), χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι περισσότερο, με τον Αργύρη Γιαννίκη να κάνει το 2/2 και τους κιτρινόμαυρους να χτίζουν σερί με τρεις συνεχόμενες νίκες. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χατζισαφί στις καθυστερήσεις για το τελικό 1-3, ενώ ο Λιβάι Γκαρσία αποχώρησε τραυματίας πέφτοντας άτσαλα.

Ο Στάνκοβιτς ήταν εκείνος που κρατούσε την ασταθή ΑΕΚ ανασταλτικά με μεγάλες επεμβάσεις. Αρχικά στο 17′ όταν ο Μήτογλου γύρισε αδύναμα με το κεφάλι και ο Μπαρτόλο δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον 28χρονο Αυστριακό γκολκίπερ και έπειτα στο 34′ με τη διπλή επέμβαση του Στάνκοβιτς σε προσπάθειες των Μπαρτόλο και Γκρίλο μέσα από την περιοχή. Σε όλο αυτό το διάστημα η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βγάλει σωστές τελικές, έχοντας μια στιγμή σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου που μπλόκαρε πάνω στη γραμμή ο Κλέιμαν.

Στο 39′ ο Βόλος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του για να προηγηθεί όταν ο Πουρίτα ανατράπηκε από τον Σιμόες και κέρδισε πέναλτι. Ο Ρεγκατέν ανέλαβε την εκτέλεση, με την μπάλα όμως να φεύγει πάνω από το οριζόντιο του Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ από τη στιγμή που γλίτωσε το γκολ, τρία λεπτά αργότερα στο 42′ κατάφερε να προηγηθεί με τον Ανσαριφάρντ. Ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα από αριστερά, γέμισε στην περιοχή και ο Ιρανός φορ με πλασέ έκανε το 0-1. Οι παίκτες του Βόλου διαμαρτυρήθηκαν καθώς ο Πουρίτα ήταν στο έδαφος, υποστηρίζοντας πως οι κιτρινόμαυροι έπρεπε να πετάξουν την μπάλα έξω. Τελικώς το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον τραυματία Πουρίτα να αφήνει τη θέση του για τον Ρινέρ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η αποτελεσματική ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Τσούμπερ. Ο Άμραμπατ υποδέχθηκε την κάθετη του Ανσαριφάρντ, ανατράπηκε από τον Κλέιμαν εκτός περιοχής αλλά η φάση συνεχίστηκε με τον Τσούμπερ να κυνηγάει τη φάση και να πλασάρει σε κενή εστία για το 0-2.

Ο Βόλος ήταν αναγκασμένος από την αρχή του δευτέρου μέρους να βγει μπροστά και να πιέσει για να ξαναμπεί στο ματς, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να διαχειριστεί το προβάδισμά της και να «χτυπήσει» στην κόντρα. Στο 57′ μάλιστα οι Βολιώτες είχαν μια καλή στιγμή με σουτ του Μπαριέντος μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ, σε ένα διάστημα που η ΑΕΚ είχε οπισθοχωρήσει.

Πέντε λεπτά αργότερα πάντως η Ένωση θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς με ένα τρίτο γκολ. Με τον Βόλο όλο μπροστά, οι κιτρινόμαυροι έφυγαν στην αντεπίθεση. Ο Μάνταλος έβγαλε με προωθημένη μπαλιά τον Άμραμπατ τετ α τετ με τον Κλέιμαν, τον οποίο όμως δεν κατάφερε να νικήσει σε μια τεράστια ευκαιρία.

Ο Γιαννίκης θέλοντας να σφίξει το κέντρο του πέρασε τον Λε Ταλέκ αντί του Μάνταλου, ενώ έβγαλε και τον Ανσαριφάρντ, τη θέση του οποίου πήρε ο Λιβάι Γκαρσία. Αντίθετα ο Αμπασκάλ αντικατέστησε τον Ρεγκατέν με τον Ροσέρο για να φρεσκάρει τα άκρα του.

Ο Βόλος ξαναμπήκε μέσα στο παιχνίδι στο 79′ όταν ο Ρινέρ με ένα δυνατό σουτ το οποίο άλλαξε πορεία στο κεφάλι του Βράνιες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς μειώνοντας σε 1-2. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε απαντήσει άμεσα, αλλά το πλασέ του Λιβάι Γκαρσία σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Το ματς είχε γίνει… ροντέο, με τον Φαν Βέερτ στο 83′ με κεφαλιά να βλέπει την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο του Στάνκοβιτς, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κλέιμαν μπλόκαρε την κεφαλιά του Άμραμπατ από καλή θέση!

Μπαίνοντας στις καθυστερήσεις, ένας τραυματισμός του Λιβάι στον αυχένα είχε ως αποτέλεσμα να χαθούν αρκετά λεπτά, με τον άσο από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο να αποχωρεί με φορείο φορώντας κολάρο. Στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το νικηφόρο πέρασμά της από το Πανθεσσαλικό με τρίτο γκολ. Ο Τσούμπερ έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Χατζισαφί που βρήκε δίχτυα για το τελικό 1-3.

Ο Τζοβάρας σωστά έδωσε το πέναλτι στον Βόλο στην ανατροπή του Πουρίτα από τον Σιμόες. Από εκεί και πέρα από τον Βόλο διαμαρτύρονται για το πρώτο γκολ της ΑΕΚ, πως δεν πέταξαν την μπάλα έξω λόγω του τραυματία Πουρίτα που ήταν στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής δεν μπορούσε να διακόψει με το παιχνίδι να εξελίσσεται. Μετά το 0-1, ο Γκρίλο έσπρωξε τον Σιμόες και θα έπρεπε να αποβληθεί.

Βόλος (Γκιγέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Ρομέρο, Πουρίτα (45′ Ρινέρ), Τσοκάνης, Μπαριέντος (77′ Νίνης), Φερνάντες, Ρεγκατέν (68′ Ροσέρο), Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μοχαμαντί, Μήτογλου, Βράνιες, Ρότα, Σιμόες (77′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι, Μάνταλος (65′ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Άμραμπατ (90′ Χατζισαφί), Ανσαριφάρντ (66′ Λιβάι Γκαρσία)