Σούπερ ντέρμπι στον Βόλο με μοιρασιά 2-2 ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Τρίκαλα

Εκπληκτικό ήταν Θεσσαλικό ντέρμπι της Football League στο Βόλο όπου Ολυμπιακός και Τρίκαλα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Έχασε την δυνατότητα να πλησιάσει την κορυφή η Βέροια που σκόνταψε στην Χαλκιδική 0-0 με την Τρίγλια.

Ολυμπιακός Βόλου – Τρίκαλα 2-2

Παιχνίδι πλούσιο σε γκολ και συγκινήσεις έγινε στο Βόλο ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στα Τρίκαλα. Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου ήταν αυτή, η οποία μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 9΄έφτασε κοντά στο 1-0, το σουτ όμως του Πόζογλου αποκρούστηκε από τον Ζαρόπουλο.

Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι» σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 14΄ χάρη στην κεφαλιά ψαράκι του Κέρι. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη ανέβασε την απόδοση της και στο 29΄ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Σταματή, χωρίς όμως να το πετύχει… Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ΑΟΤ έφερε το ματς στα ίσα, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριζογιάννη…

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 52΄ οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, χάρη σε αυτογκόλ του Φαζού… Η ομάδα της Μαγνησίας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με προβολή του ίδιου παίκτη στο 74΄. Από το σημείο εκείνο και μετά το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης, χωρίς όμως να τα καταφέρουν…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Βοσνακίδης (67′ Ναβαλόν), Φαζός, Μπουτζίκος, Τσιάρας, Μητρόπουλος (58′ Ράντι), Κουτσιανικούλης (79′ Σκοπελίτης), Κέρι, Πόζογλου, Τσίτας.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Βέρτζος, Οικονομόπουλος, Νιάρος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου (79′ Λώττας), Τεγούσης, Γρηγορόπουλος (71′ Γιαννίτσης), Τσίπρας, Σταματής (87′ Άλεξιτς).

Τρίγλια – Βέροια 0-0

Την δυνατότητα να πλησιάσει τα Τρίκαλα στο -1 απώλεσε η Βέροια, η οποία άφησε δύο βαθμούς στην Χαλκιδική και στην έδρα της Τρίγλιας. Η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη μπήκε καλύτερα στο ματς από τους γηπεδούχους, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει την μεγάλη φάση στα καρέ του Παλαβράκη.

Από το 20΄ κι έπειτα το συγκρότημα του Γιάννη Μάγγου κατάφερε να ισορροπήσει τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία του στην εστία του Βοσνιάδη, με το στείρο 0-0 να διατηρείται ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 54΄ η Βέροια έφτασε κοντά στο 0-1, το σουτ όμως του Πασά έφυγε λίγο έξω από το τέρμα του Παλαβράκη.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γιάννης Μάγγος): Παλαβράκης, Ζώτος, Παντεκίδης, Σγουρής, Μιλκούδης, Καλαϊτζίδης (59′ Μπρίτο), Λεμονής, Παπαστεριανός, Σαρβανίδης, Ντούνγκα (52′ Zoρμπάς, 90’+1 Μαντζίρης), Ναζλίδης.

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Μπλέτσας, Πεταυράκης (90′ Μεληκιώτης), Μαραγκός, Στάμου, Ταϊρης, Βεργώνης, Ζούρκος (81′ Καραγιάννης), Πέντα, Πασάς, Κανούλας (66′ Σιμόνι).