Σούπερ ο Αστέρας καθάρισε 2-0 στην Τρίπολη τον Ατρόμητο

Επιστροφή στις νίκες για τον Αστέρα που καθάρισε με 2-0 τον Ατρόμητο στην Τρίπολη και μπαίνει πλέον σε τροχιά play off.

Οι Αρκάδες, που ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έχασαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες, είχαν τρία δοκάρια και παρά το γεγονός ότι έπεσαν πάνω στον κορυφαίο Γιαννιώτη, κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς, να προσπεράσουν τους Περιστεριώτες και να μπουν σε τροχιά play off.

H ομάδα του Κάναντι που μετρούσε πριν το παιχνίδι τρεις ισοπαλίες, έδειξε ότι βρίσκεται σε αγωνιστική κρίση, αφού δεν έβγαλε καν ευκαιρίες και έχασε με κάτω τα χέρια.

Με τη νίκη αυτή ο Αστέρας ανέβηκε στην 6η θέση με 16 βαθμούς, έμεινε στους 13 ο Ατρόμητος που έχει μόλις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα.

Το ξεκίνημα ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς. Ο Αστέρας μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι, είχε την κατοχή και έφτασε στην πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Κώτσιρας από τα δεξιά έκανε το γύρισμα στον Μπαράλες, που έπιασε το γυριστό σουτ στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του σωστά τοποθετημένου Γιαννιώτη.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή και εν μέρει το κατάφερε, χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει ρήγματα προς την άμυνα των γηπεδούχων. Οι Αρκάδες από τη μεριά τους αντίθετα έβρισκαν διαδρόμους και απείλησαν στο 19’ με σουτ του Σίτο και στο 21’ με κεφαλιά του Μουνάφο, με την πρώτη φάση να καταλήγει στα χέρια του Γιαννιώτη και τη δεύτερη εκτός εστίας.

Η επιθετική υπεροχή των γηπεδούχων έφερε την πρώτη πολύ σπουδαία ευκαιρία, όταν στο 28’ ο Κρέσπι δοκίμασε το σουτ από μακριά, η μπάλα κόντραρε αρχικά στα σώματα στη συνέχεια στο δοκάρι για να καταλήξει άουτ.

Στο 29ο λεπτό ο Κώτσιρας έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά νικώντας τους προσωπικούς του αντιπάλους, ο Τομάσεβιτς έσωσε αρχικά στη γραμμή, αλλά η μπάλα έφτασε στον Κρέσπι που με σουτ από κοντά άνοιξε το σκορ 1-0.

Το επιθετικό κρεσέντο του Αστέρα έφερε τεράστια ευκαιρία στο 36’ για να κάνει δύο τα τέρματα του, όταν ο Μπαράλες και πάλι πήρε την κεφαλιά στην περιοχή, με τον Γιαννιώτη να διώχνει δύσκολα και να γλιτώνει τα χειρότερα αφού η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι.

Όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο η ομάδα της Τρίπολης. Στο 52ο λεπτό ο Ιγκλέσιας δοκίμασε από μακριά, με τον Γιαννιώτη να διώχνει με τα ακροδάχτυλα για να σταματήσει για τρίτη φορά στο ματς η μπάλα στο δοκάρι του. Η 14η τελική των Αρκάδων, αποτελούσε τρανή απόδειξη ότι ο Ράσταβατς πήγαινε το ματς εκεί που ήθελε κόντρα στους Περιστεριώτες που έδειχναν εγκλωβισμένοι στο παιχνίδι των αντιπάλων τους.

Βλέποντας την εικόνα της ομάδας του ο Αυστριακός τεχνικός του Ατρόμητου προχώρησε σε τριπλή αλλαγή μήπως και αλλάξει κάτι. Έτσι, στις θέσεις των Χαρίση, Μανούσου και Μουνίθ, πέρασε τους Αγκάγιεφ, Χριστοδουλόπουλο και Ούμπιδες.

Ωστόσο το βιολί του Αστέρα δεν σταμάτησε, αλλά υπήρχε ο κορυφαίος του Ατρομήτου, Γιαννιώτης που και στο 58ο λεπτό αντέδρασε σωστά όταν έβγαλε το τετ α τετ του Ριέρα μετά από τη σκαφτή μπαλιά του Ιγκλέσιας.

Η είσοδος του Ούμπιδες έδωσε στον Ατρόμητο εν μέρει τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα να περιοριστεί η κυκλοφορία της μπάλας από τον Αστέρα, που ως εκ τούτου δυσκολευόταν πλέον να φτάσει στην περιοχή του Γιαννιώτη, κάτι που έκανε με μεγάλη ευκολία ως το 60ο λεπτό. Με το ισχνό 1-0 οι Αρκάδες οπισθοχώρησαν με αποτέλεσμα στο τελευταίο 15λεπτο οι Περιστεριώτες να πάρουν μέτρα, πλησιάζοντας περισσότερο την περιοχή του Παπαδόπουλου, κάτι που δεν είχαν κάνει σχεδόν καθόλου μέχρι το 70ο λεπτό.

Πάντως, παρά το γεγονός ότι ο Ατρόμητος έψαχνε την ισοφάριση στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αστέρας βρήκε τον τρόπο να τελειώσει το ματς και να καθαρίσει τη νίκη. Ο Μπαράλες πάτησε μετά από ώρα περιοχή, ανατράπηκε από τον Ρισβάνη, με τον διαιτητή Σκουλά να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Αργεντινός εκτέλεσε ο ίδιος και νίκησε τον Γιαννιώτη για το 2-0 στο 85’ κλειδώνοντας τη νίκη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας (82′ Ρούμπεν Γκαρθία), Αλβάρες, Σουάρεθ, Καστάνο, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Γκόμεζ (18′ Ριέρα), Σίτο (61′ Λ. Φερνάντεθ), Μπαράλες, Κρέσπι (83′ Τιλίκα).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Γκάλο, Γκαλβάο, Γούτας, Τομάσεβιτς (72′ Ρισβάνης)), Νάτσος, Χαρίσης (56′ Αγκάγιεφ), Μουνίθ (57′ Ούμπιδες), Ενσικουλού (46′ Κωτσόπουλος), Νταβιώτης, Μανούσος (56′ Χριστοδουλόπουλος).