Σούπερ ΠΑΟΚ 4-0 κυριάρχησε των Γκόου Αχέντ Ιγκλς

Εξαιρετικός ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε των Γκόου Αχέντ Ιγκλς στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν επί ολλανδικού εδάφους και πήρε επιβλητική νίκη 4-0!

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου χρησιμοποίησε δύο διαφορετικές ενδεκάδες στα δύο ημίχρονα του φιλικού, ενώ είδε τους Κάργα, Ντάντας, Ράφα Σοάρες και Κουαλιάτα να πραγματοποιούν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τα ασπρόμαυρα.

Αναμενόμενα αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ να ψάχνουν τα πατήματά τους, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 17’ μετά από ωραία αντεπίθεση με τρεις πάσες, ο Κουαλιάτα μπήκε στην περιοχή των Ολλανδών, αλλά δεν κατάφερε να βρει συμπαίκτη, ενώ ένα λεπτά αργότερα, οι Ιγκλς έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο ματς, με τον Μπέρντεν να σουτάρει με δύναμη και την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή, αλλά στο 29’ οι Γκόου Αχέντ Ιγκλς ήταν εκείνοι που πλησίασαν απειλητικά την εστία του Ζίβκοβιτς, με τον Κάργα να κάνει σωτήρια επέμβαση, διώχνοντας τον κίνδυνο. Μάλιστα, στην εξέλιξη της φάσης ο «Δικέφαλος του Βορρά» άνοιξε και το σκορ, με τον Σοάρες να κάνει όμορφη σέντρα και τον Νέλσον Ολιβέιρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ, μετά από ιδανικό κοντρόλ!

Στο 31’ ο Σάστρε βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά σούταρε πολύ ψηλά άουτ από πλάγια θέση, ενώ στο 36’ οι Ολλανδοί απείλησαν, αλλά η κεφαλιά του Μπέρντεν πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ζίβκοβιτς. Στο 41’ ο Ντάντας σούταρε με την μπάλα να κοντράρει σε σώμα αμυντικού και να απομακρύνεται, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον ΠΑΟΚ μπροστά με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λουτσέσκου αντικατέστησε και του έντεκα ποδοσφαιριστές του που αγωνίστηκαν στα πρώτα 45 λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να διπλασιάζει το προβάδισμά του στο 47’, όταν μετά από σέντρα του Λύρατζη από τα δεξιά και μπέρδεμα στην άμυνα των Ιγκλς, ο Μπάκερ έβαλε αυτογκόλ για το 2-0.

Με χαμηλό ρυθμό στη συνέχεια, στο 61’ ο Τσιγγάρας έκανε όμορφη βαθιά μπαλιά και ο Κωνσταντέλιας σούταρε συρτά άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα (63’) οι παίκτες του ΠΑΟΚ συνδυάστηκαν όμορφα, με τον Ελ Καντουρί να σεντράρει και τον Αντρέ Ρικάρντο να κάνει με κεφαλιά το 3-0, σκοράροντας στο ανεπίσημο ντεμπούτο του.

Μάλιστα, δέκα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ έκανε και το 4-0, με τον Κωνσταντέλια να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια, να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή των Ολλανδών και να πλασάρει εύστοχα με το αριστερό. Στο 80’ ο Λύρατζης δέχθηκε σκληρό μαρκάρισμα και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει με 10, ενώ στο 87’ οι Ολλανδοί είχαν δοκάρι με τον Στάνφελντερ. Το 4-0 έμεινε μέχρι τέλους, με το επόμενο φιλικό του ΠΑΟΚ να είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο 2/7, κόντρα στην επίσης ολλανδική Γκρόνινχεν!

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Ζίβκοβιτς – Σάστρε, Παναγιώτου, Κάργας, Ράφα Σοάρες Ντάντας, Αουγκούστο – Λάμπρου, Φελίπε Σοάρες, Κουαλιάτα – Ολιβέιρα

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Ταλιχμανίδης, Λύρατζης, Ινγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Κωνσταντέλιας, Αντρέ Ρικάρντο (78′ Τζίμας), Τσόλακ