Special πρεμιέρα Μουρίνιο στην Τότεναμ… (video)

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα του Ζοσέ Μουρίνιο στην Τότεναμ. Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League πέρασε νικηφόρα με σκορ 3-2 από την έδρα της Γουεστ Χαμ και ήδη είδε το πρώτο όφελος από την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο. Ο Σον έκανε το 0-1 στο 36′ με ωραία προσπάθεια και στο 43′ ο ίδιος παίκτη βγήκε στην επίθεση από την αριστερή πλευρά, γύρισε την μπάλα προς το πέναλτι και ο Μόουρα με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-2.

Η Τότεναμ δεν χαλάρωσε, συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο 48ο λεπτό είδε τον Κέιν να σκοράρει για το 3-0.

Η Γουεστ Χαμ θέλησε να αντιδράσει και το κατάφερε με γκολ του Αντόνιο στο 73′ ενώ στο τελευταίο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Ράις. Οι γηπεδούχοι μείωσαν κι άλλο με τον Γκμπόμα στις καθυστερήσεις του αγώνα, αλλά δεν είχαν χρόνο για κάτι παραπάνω. Να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Τότεναμ στην Αγγλία τους τελευταίους δέκα μήνες.

Η ομάδα του Μουρίνιο παρέταξε τους: Γκατσανίγα, Οριέ, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Ντάιερ, Γουίνκς, Σον, Αλι (79′ Έρικσεν), Μόουρα (82′ Σισοκό), Κέιν.

Ασταμάτητες Λίβερπουλ, Λέστερ, νέα «γκέλα» η Άρσεναλ (videos)