Σπουδαία εκτός έδρας νίκη ο Ιωνικός 2-1 στην Ιεράπετρα

O Ιωνικός επικράτησε με 2-1 στο «Πέτρος Βουζουνεράκης» του ΟΦ Ιεράπετρας και είναι μόνος πρώτος στη Super League 2. «Σκόνταψε» ο Λεβαδειακός (0-0 εντός με τα Τρίκαλα).

ΟΦ Ιεράπετρας – Ιωνικός 1-2

Το συγκρότημα του Δημήτρη Σπανού ήταν αυτό που μπήκε πιο δυνατά στο ματς ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Αυτό ήρθε στο 16΄, με τον Κάστρο, το γκολ του όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Με το πέρας της ώρας ο Ιωνικός ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στην εστία του Αθανασόπουλου. Όλα αυτά μέχρι το 32΄ όταν ο Βλαχομήτρος με πλασέ έπειτα από σέντρα του Ματσούκα έκανε το 0-1. Από το διάστημα εκείνο και μετά, το συγκρότημα του Τίμου Καβακά προσπάθησε να αντιδράσει η ομάδα της Νίκαιας όμως κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ της σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΟΦΙ ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και στο 52΄ άγγιξε το γκολ, η κεφαλιά όμως του Κούστα αποκρούστηκε από τον Αναγνωστόπουλο. Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό διάστημα οι «ασπρόμαυροι», το πέτυχαν στο 66΄ με ένα σουτ του Φουάση έξω από την περιοχή. Μετά την εξέλιξη, αυτή οι Κρητικοί πίεσαν για να φτάσουν στην ανατροπή… Στο 84΄ όμως ο Ιωνικός κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ, αυτή τη φορά με πλασέ του Μάναλη,που είχε μπει αλλαγή στο ματς αποτέλεσμα το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Μασουέρο, Σμίλτος (89′ Αρσενίδης), Ζήσης (46′ Ντούνης), Φουάσης (75′ Αρναούτογλου), Λεμονής (80′ Περδίκης), Τεγούσης, Γκίνη, Κούστα.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Ομάρ, Φαζός, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (79′ Παπαγεωργίου), Νιάσε (62′ Μουμίν), Ματσούκας (79′ Μάναλης), Βλαχομήτρος (86′ Κουιρουκίδης), Ρόλε (86′ Πογκοσιάν), Κάστρο.

Λεβαδειακός – Τρίκαλα 0-0

Σημαντικό βαθμό σε μία δύσκολη έδρα όπως αυτή του Λεβαδειακού κατάφεραν να πάρουν τα Τρίκαλα, σ΄αντίθεση με την ομάδα της Λιβαδειάς που έμεινε χωρίς νίκη για δεύτερο σερί ματς. Η ομάδα του Τζιουζέπε Σανίνο ήταν αυτή που από τα πρώτα λεπτά του ματς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο 4΄ άγγιξε το 1-0, το σουτ όμως του Πολέτο αποκρούστηκε από τον Γιακουμή.

Με το πέρας της ώρας οι Βοιωτοί συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων του αγώνα, εν αντιθέσει με τους Θεσσαλούς, οι οποίοι είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Στο 29΄ οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με τον Μυτίδη, η κεφαλιά του όμως δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Στο 39΄ ο Λεβαδειακός είχε μία ακόμα καλή στιγμή, με το πλασέ του Πολέτο, αυτό όμως πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Γιακουμή με το 0-0 να διατηρείται μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Στο 47΄ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν στο σκορ, με την κεφαλιά του Μυτίδη να αποκρούεται πάνω στην γραμμή από τον Ζώγκο. Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 57΄ είχε μία ακόμα καλή στιγμή, με το πλασέ του Νίλι να αποκρούεται από τον Γιακουμή. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζιουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Βήχος (28′ Παναγιώτου), Τσάπρας, Καραχάλιος, Νίκας (68′ Μαρίνος), Μεχία, Νίλι, Πολέτο (79′ Ενομό), Συμελίδης (79′ Κονέ), Μυτίδης (68′ Τζιώρας).

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιακουμής, Ριζογιάννης, Πιαστόπουλος, Σουλιώτης, Σκόνδρας, Ευθυμίου (89′ Νεράλ), Παπαγεωργίου, Πέλκας, Νιάρος (90’+2′ Διαμαντόπουλος), Ζώγκος, Σταματής (61′ Ελευθεριάδης).

Χανιά – Ξάνθη 0-0

Αήττητοι για μία ακόμα αγωνιστική έμειναν Χανιά και Ξάνθη, με τις δύο ομάδες να βάζουν από έναν βαθμό στο σακούλι τους, αυτόν της ισοπαλίας. Οι «κυανόλευκοι» του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν αυτοί οι οποίοι είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να έχουν μπορέσει να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στην εστία του Μπέντο.

Η μοναδική καλή στιγμή του πρώτο ημιχρόνου ανήκει στην ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, που στο 22΄ είχε ένα σουτ του Παντελιάδη, το οποίο έφυγε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Κουτζαβασίλη. Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο ματς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα. Στο β΄ ημίχρονο οι Χανιώτες μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 58΄ έφτασαν κοντά στο γκολ, το σουτ όμως του Βασιλόγιαννη αποκρούστηκε με τα πόδια από τον Μπέντο.

Στο 60΄ οι Κρητικοί είχαν νέα καλή στιγμή, με το σουτ του Καμαρά να φεύγει λίγο άουτ από την εστία των Θρακιωτών. Στο 73΄ ο Τάσος Παπάζογλου για λογαριασμό των φιλοξενούμενων σκόραρε το γκολ του όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Επτά λεπτά αργότερα το σουτ του Μασένα για τα Χανιά μπλοκαρίστηκε εύκολα από τον Μπέντο, ενώ στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι υποστηρίζοντας ότι η μπάλα είχε βρει στο χέρι του Τζούρμαν…, με το 0-0 να μένει ως έχει μέχρι το φινάλε του ματς.

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Πλέγας (70′ Μπραμπίγια), Παναγιωτούδης (89′ Γκίνο), Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Μασένα (83′ Σουντουρά), Διαμαντόπουλος.

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Μπέντο, Πέτροβιτς, Γκαρσία (9′ λ. τρ. Παντελιάδης), Τζούρμαν, Βέρκερ, Θυμιάνης (54′ Θ. Παπάζογλου), Τ. Παπάζογλου, Δημούτσος, Σιατραβάνης (54′ Σχρόιγεν), Έμπερτ, Μικελτάτζε (79′ Μυστακίδης).