Σπουδαία νίκη η ΑΕΚ 27-26 τη Νιμ στη Γαλλία στη European League

Με γκολ του Πλάθα στο τελευταίο δευτερόλεπτο και η ΑΕΚ νίκησε 27-26 τη Νιμ στη Γαλλία για τη δεύτερη αγωνιστική της EHF European League χάντμπολ ανδρών, έφτασε στο «2 στα 2» μετά από τη νίκη της πρεμιέρας επί της Ταταμπάνια και άρχισε να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο και κάλυψε το -5. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 5-1 στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Ένωση μείωσε σε 10-8 με πολλές λύσεις. Η Νιμ προηγήθηκε 12-8, όμως ο Τζηράς έφερε το 16-14 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η Νιμ έφτασε στο 17-14, όμως οι Ηλιόπουλος και Τζηράς μείωσαν σε 17-16. Η γαλλική ομάδα έφερε το 19-16 αρχικά και το 21-16 στη συνέχεια. Εκεί, η ΑΕΚ με τους Μπεριά, Παπαδιονυσίου και Ουγκάλδε μείωσε σε 22-20 και 24-23 με τον Αραμπατζή.

Στη συνέχεια, η Ένωση ισοφάρισε 25-25 με τους Πλάθα και Τζηρά και ο Παβόν έφερε το 26-25 για τη Νιμ. Ο Τζηράς ισοφάρισε σε 26-26 στο 59’. Στην τελευταία επίθεση των Γάλλων, ο Μπουκοβίνας και η άμυνα των «κιτρινόμαυρων» δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να σημειώσουν γκολ και ο Πλάθα σκόραρε στην τελευταία φάση του ματς.

Για την ΑΕΚ, οκτώ γκολ σημείωσε ο Τζηράς και πέντε ο Πλάθα. Για τους Γάλλους επτά γκολ σημείωσε ο Τόμπι.

Νιμ: Τομπί 7, Ακουεβίλο 4, Χισχάμ 4, Πογέτ 4, Μινέλ 2, Ρεμπισόν 1, Γιάκομπσεν 1, Ντουπί 1, Γκιγού 1, Σαλού 1, Ντέρισμπουργκ, Γκαγιέγο, Γκιμπερνόν, Πουλιέζ, Ντεσμπονέτ, Πολ.

ΑΕΚ: Τζηράς 8, Πλάθα 5, Αραμπατζής 2, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 2, Μπριάτκα 1, Νικολαΐδης 1, Μόγια 1, Μπεριά 1, Λέμος, Κοτσιώνης, Μπεντζιλαλί, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς.