«Σπρώξιμο» και πρωτάθλημα για Πόρτο! (video)

Η Πόρτο χρειαζόταν μόνο τη νίκη στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Πάσος Φερέιρα και την πήρε με σκορ 2-0. Ωστόσο, την παράσταση έκλεψε η διαιτησία και το πέναλτι που δόθηκε στους «δράκους», σε μία φάση που αποβλήθηκε μάλιστα και ο αμυντικός των γηπεδούχων που υπέπεσε στην «παράβαση».

Ήταν το 23΄λεπτό του αγώνα όταν ο Χάμες Ροντρίγκες μπερδεύτηκε στα δικά του πόδια κι έπεσε στην περιοχή της Πάσος. Ο διαιτητής δεν δίστασε να καταλογήσει την… εσχάτη των ποινών, αποβάλοντας τον Ρικάρντο. Στο επόμενο λεπτό, ο Λούτσο Γκονζάλεζ ευστόχησε από τα 11 βήματα και ο Τζάκσον Μαρτίνεζ έγραψε το τελικό σκορ στο 52′. Δείτε την επίμαχη φάση:

^^&^&^&^&^&^&^&^&^& από el-buitre99

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισαν οι νίκες της Μπενφίκα -που ήλπιζε σε «στραβοπάτημα» της Πόρτο για να στεφθεί εκείνη πρωταθλήτρια-επί της Μορεϊρένσε με 3-1 (50’ Καρντόζο, 80’, 93’ Λίμα – 43’ Βινίσιους), αλλά και της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, η οποία κέρδισε με 4-1 ((70’ Ριμπέριο – 22’ πεν. Σίλβα 28’, 29’ Φαν Βολφσβίγκεν, 89’ Σίλβα) εκτός έδρας την Μπέιρα Μαρ. Μάλιστα αυτό ήταν το τελευταίο ματς του Ζεσουάλδο Φερέιρα στον πάγκο των πρωτευουσιάνων, με το πρώτο όνομα που ακούστηκε για τη διαδοχή του να είναι αυτό του Λεονάρντο Ζαρντίμ.