Στα γαλανόλευκα η Ρώμη-Μπήκαν στα προημιτελικά Τσιτσιπάς και Σάκκαρη (videos)

Πλατιά χαμόγελα σκορπούν και πάλι στους φίλους του τένις και όχι μόνο ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη. Με διαφορά μόλις μερικών λεπτών προκρίθηκαν στα προημιτελικά του όπεν 1000 της Ρώμης με σπουδαίες νίκες και δείχνουν ικανοί για νέες διακρίσεις.

Σε μια μεγάλη για την καριέρα της βραδιά, η Σάκκαρη απέκλεισε το νούμερο 5 της παγκόσμιας κατάταξη, Πέτρα Κβίτοβα. Πήρε κιόλας ρεβάνς από την Τσέχα για την ήττα στο Μαϊάμι πριν από μερικές εβδομάδες. Στο συναρπαστικό ματς η 23χρονη πρωταθλήτριά μας κατέκτησε το 1ο σετ με 7-5, έχασε το 2ο με το ίδιο σκορ και μετά το εξαιρετικό ξεκίνημα στο καθοριστικό 3ο σετ και το προβάδισμα με 4-0 είδε την Κβίτοβα ν’ αποσύρεται λόγω τραυματισμού στο αριστερό πόδι. Σήμερα το μεσημέρι η Σάκκαρη αντιμετωπίζει την Γαλλίδα Κριστίνα Μλαντένοβιτς, διεκδικώντας την είσοδό της στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Τσιτσιπάς δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στον… οικοδεσπότη Φάμπιο Φονίνι και με 6-4, 6-3 πέρασε στα προημιτελικά. Είχε καλό ρυθμό και… κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη επίσης χτες επί του Γιαννίκ Σίνερ. Ο Έλληνας άσος, που προέρχεται από τον τελικό στο τουρνουά της Μαδρίτης βρίσεκται τώρα μπροστά σε μία ακόμα μεγάλη πρόκληση καθώς συναντά τον Ελβετό σταρ Ρότζερ Φέντερερ.