Στα πέναλτι η Καλαμάτα 4-3 πέταξε έξω τον Παναιτωλικό

Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Ταΐρη που έκανε δύο αποκρούσεις πέναλτι, η Καλαμάτα επικράτησε 4-3 του Παναιτωλικού μετά από ένα συναρπαστικό ματς που έληξε 2-2 σε κανονική διάρκεια και παράταση.
Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν το τετ-α-τετ με τον Ξενιτίδη στο 10’, αλλά αποζημιώθηκαν στο 29’ με φοβερό σουτ του Φλόρες που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ταΐρη. Οι γηπεδούχοι, αντέδρασαν άμεσα και στο 34’ ισοφάρισαν με κεφαλιά του Ρόβα, ενώ στο 37’ ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Στεργιάκη και με κοντινό πλασέ πέτυχε την ανατροπή. Οι Αγρινιώτες αφού ξεπέρασαν το σοκ, στο ημίχρονο αύξησαν την πίεσή τους αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως να δημιουργούν σημαντικές φάσεις. Στο 78’ ο Φλόρες «χτύπησε» ξανά με βολέ εκτός περιοχής ισοφαρίζοντας σε 2-2. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ της πρόκρισης στο 87’, αλλά ο Στεργιάκης έβγαλε σε κόρνερ το φοβερό σουτ του Μπόρζες.
Στην παράταση ο Στεργιάκης στο 97’ και ο Ταΐρης στο 107’ διατήρησαν την ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες με τις επεμβάσεις τους. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ταΐρης. Ο γκολκίπερ της Καλαμάτας απέκρουσε τις εκτελέσεις των Μόρσεϊ και Κολοβού, ενώ ο Στεργιάκης είχε σταματήσει νωρίτερα τον Ρόβα, για το τελικό 4-3 υπέρ της ομάδας του Νίκου Αναστόπουλου.