Στην κορυφή ο Ολυμπιακός πέρασε από το Ηράκλειο 2-0 τον ΟΦΗ

Πάτησε κορυφή ο Ολυμπιακός με καθαρή νίκη 2-0 στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ, με τη συνταγή της… επίθεσης διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο. Οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους για την 8η αγωνιστική της Super League.

Η ταξιαρχία του Μαρτίνς ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, βρήκε πάλι γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ένα από τον Χασάν και ένα από τον Μασούρα, ενώ ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλο και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος εκτός έδρας για 25ο ματς πρωταθλήματος, ενώ αντίθετα ο ΟΦΗ παραμένει δίχως νίκη στο «σπίτι» του πριν από τα περσινά πλέι-οφ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και παρά τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο, κατάφερε σε αρκετά σημεία να κάνει το κλασικό παιχνίδι του με καλή και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας, πολλές και καλές κινήσεις στον χώρο που ταλαιπώρησαν αρκετά την παθητική άμυνα του ΟΦΗ αλλά και καλό πρέσινγκ στο μισό γήπεδο. Ωστόσο, ο Μαρτίνς είδε τους παίκτες του να αστοχούν ξανά και να φεύγουν από ένα ακόμη πρώτο ημίχρονο αγώνα, το 11ο για φέτος σε ισάριθμα επίσημα ματς, χωρίς να έχουν βρει την ουσία -το γκολ.

Πιο κοντά σε αυτό πάντως πρώτος έφτασε ο ΟΦΗ, με το δοκάρι του Γιάννου στο 13′, όμως από εκεί και πέρα, ο έλεγχος του αγώνα και οι περισσότερες φάσεις ήταν «ερυθρόλευκης» απόχρωσης. Είχαν προηγηθεί βεβαίως δύο καλές τελικές από Εμβιλά και Χασάν, όμως η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους Πειραιώτες ήταν η κεφαλιά του Αιγύπτιου φορ στο 23′ που έσωσε ενστικτωδώς ο Βάτερμαν.

Ο διαιτητής Παπαδόπουλος καταλόγισε στο 28′ πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ για ανατροπή του Γιάννου από τον Χολέμπας. Έξι λεπτά αργότερα, όμως, η απόφαση άλλαξε μέσω VAR, διότι τη στιγμή που έκανε τη σέντρα ο Κοροβέσης, ήταν οφσάιντ ο στράικερ του ΟΦΗ και ο Στούρτζεον.

Στα δοκάρια ο Ολυμπιακός απάντησε στο 42′ με τον κορυφαίο του γηπέδου στο πρώτο 45λεπτο, Μπρούμα.

Ο Ολυμπιακός έκανε στην επανάληψη αυτό το… κάτι παραπάνω που χρειάστηκε και από τη στιγμή που βρήκε νωρίς το γκολ που ξεκλείδωσε το ματς, δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω.

Στο 53ο λεπτό, ενώ ο Ελ Αραμπί ετοιμαζόταν να πάρει τη θέση του, ο Χασάν ήταν αυτός που σκόραρε και πάλι για τους «ερυθρόλευκους», μετά από ασίστ του επίσης κορυφαίου Καμαρά.

Ως το φινάλε του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν εύκολα το παιχνίδι, είχαν και άλλες ευκαιρίες, ενώ στο 80′ βρήκαν και το γκολ που τελείωσε την υπόθεση «τρίποντο», με τον Μασούρα εκτελεστή και τον Φορτούνη δημιουργό.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Ουές, Κοροβέσης, Λυμπεράκης, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Σακόρ, Μεγιάδο (87′ Νέιρα), Μπαλογιάννης (61′ Ντε Γκουζμάνς), Στράτζεον, Γιάννου (61′ Γκαρκαλατζίδης)

Ολυμπιακός: Σα, Ραφίνα, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπρούμα (69′ Πέπε), Βαλμπουενά (76′ Φορτούνης), Μασούρας (83′ Ραντζέλοβιτς), Χασάν (83′ Ελ Αραμπί).