Στις καθυστερήσεις η Βαλένθια 3-1 εκτός την Βιγιαρεάλ

Mε δυο γκολ στις καθυστερήσεις η Βαλένθια «καθάρισε» την πρόκριση μέσα στην έδρα της Βιγιαρεάλ (1-3), ενώ την ίδια στιγμή η Τσέλσι πήρε τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Σλάβιας Πράγας και απέκτησε σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στο Europa League.

Η Βιγιαρεάλ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φαινόταν αποφασισμένη  να πάρει τη νίκη. Παρόλα αυτά κόντρα στη ροή του αγώνα η Βαλένθια κέρδισε πέναλτι μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα. Ο Παρέχο ανέλαβε την εκτέλεση, ο Φερνάντεζ απέκρουσε, με τον Γκουέντες να σκοράρει από κοντά στην επαναφορά.

Από το σημείο αυτό και μετά η Βιγιαρεάλ πίεζε συνέχεια δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα στην άμυνα της Βαλένθια. Μοναδικό πρόβλημα για τους γηπεδούχους ήταν η αδυναμία στην τελική πάσα αλλά και προσπάθεια.

Στο 36΄ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε παράβαση του Γκαράι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σάντι Καθόρλα, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά. Στο 58ο λεπτό  η Βιγιαρεάλ έχασε άλλη μία χρυσή ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Σάμουελ να μην μπορεί να σκοράρει από ευνοϊκή θέση.

Ένα λεπτό αργότερα ο Σάμουελ έχασε πάλι χρυσή ευκαιρία με το σουτ του να περνάει άουτ.

Η Βιγιαρεάλ συνέχισε να έχει την κατοχή, αλλά στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Βαλένθια με δύο αντεπιθέσεις «καθάρισε» ουσιαστικά την πρόκριση. Στο 91ο λεπτό ο Βάς με υπέροχο σουτ έκανε το 1-2. Δύο λεπτά αργότερα η Βαλένθια πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Γκουέντες να κάνει μια πονηρή λόμπα και να… χαρίζει την πρόκριση από το πρώτο ματς στην Βαλένθια, με το σκορ φυσικά να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Σλάβια Πράγας – Τσέλσι 0-1

Η Τσέλσι μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, είχε την κατοχή, αλλά στα πρώτα 20 λεπτά δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία της Σλάβια Πράγας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αγγλική ομάδα πίεζε αρκετά και στο 60ο λεπτό έφτασε μία ανάσα από το γκολ, με το σουτ του Ρούντιγκερ να αποκρούει εντυπωσιακά ο Κόλαρ.

Τελικά ο… γόρδιος δεσμός για την Τσέλσι λύθηκε στο 86ο λεπτό με τον Γουίλιαν να κάνει τη σέντρα και τον Μάρκος Αλόνσο να ανοίγει το σκορ και να χαρίζει τη νίκη- μισή πρόκριση στην Τσέλσι.