Στο 0-0 έμειναν οι αδιάφοροι ΠΑΣ και Λάρισα

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε ττο αδιάφορο παιχνίδι της αγωνιστικής, καθώς τόσο ο ΠΑΣ όσο και η ΑΕΛ (με 30 και 29 βαθμούς αντίστοιχα) δεν είχαν βλέψεις ούτε για «πάνω», ενώ είχαν εξαλείψει τον όποιο φόβο υποβιβασμού υπήρχε.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Νικολιά στο 7΄ να πιάνει το ωραίο σουτ και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Θεοδωρόπουλου και το σουτ του Τσικάρσκι να κοντράρει στα σώματα στο 11΄.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κόντε σκόραρε, ωστόσο το γκολ του ορθώς ακυρώθηκε, καθώς ο Ισπανός παίκτης ήταν σ’ εμφανή θέση οφσάιντ. Από κείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, χωρίς, ωστόσο, ν’ απειλήσουν ουσιαστικά τον Βελλίδη.

Λίγο μετά το 35΄ η ατυχία χτύπησε την πόρτα της ομάδας του Αντωνίου: ο Χούμπτσεφ χτύπησε στο χέρι και του τοποθετήθηκε άμεσα νάρθηκας, με το ρεπορτάζ ν’ αναφέρει πως ο παίκτης της ΑΕΛ έσπασε, δυστυχώς, το χέρι του.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με μοναδική καλή φάση για τους φιλοξενούμενους αυτή του 75ου λεπτού, όταν ο Κρίσμαν σούταρε ωραία, όμως ο Μιχαήλ τον πρόλαβε κι έβγαλε την μπάλα κόρνερ (το οποίο λανθασμένα δεν καταλογίστηκε).

Στο 86ο λεπτό ο ΠΑΣ άγγιξε το γκολ: ο Κόντε εκτέλεσε εκπληκτικά το φάουλ, η μπάλα πήρε απίστευτα φάλτσα, όμως στάθηκε άτυχος καθώς «τράνταξε» το δοκάρι.

Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι τέλους, με τις δύο ομάδες να φεύγουν μάλλον ικανοποιημένες από το γήπεδο και την ΑΕΛ να εξασφαλίζει και μαθηματικά την παραμονή της στην Superleague της επόμενης περιόδου.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Βιντάλ (81’ Χέλκβιστ), Τζημόπουλος, Τσικάρσκι, Μανθάτης (58’ Χαλκιαδάκης), Σκόνδρας, Λίλα (70’ Γιάκος), Μιχαήλ, Νικολιάς, Μπουκουβάλας, Κόντε

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Γκοϊκοβιτς, Γκόλιας, Χούμπτσεφ (38’ Μπάλλας), Μιλοσάβλιεβιτς (70’ Περόνε), Μλαντένοβιτς, Κρίσμαν, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς (88’ Καρατάσιος)