Στο… 121΄ η Λειψία 2-1 τη Βέρντερ και πέρασε στον τελικό

Με γκολ του Φόρσμπεργκ στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης η Λειψία νίκησε  2-1 την Βέρντερ Βρέμης στον μονό ημιτελικό του Κυπέλλου Γερμανίας και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στη Ντόρτμουντ και τη Χόλσταϊν Κίελ.

Στο 0-0 έληξε η κανονική διάρκεια του αγώνα, με τα τρία γκολ να μπαίνουν όλα στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο, η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε για λογαριασμό της Βέρντερ, με το σουτ του Σάρτζεντ στο 30’ να σταματάει στο δεξί δοκάρι.

Στο 43ο λεπτό ο διαιτητής του αγώνα καταλόγισε πέναλτι υπέρ των «πράσινων», ωστόσο συμβουλεύτηκε το VAR και ακύρωσε την αρχική του απόφαση.

Το δεύτερο μέρος κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τον Πούλσεν να μην καταφέρνει να δώσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων το προβάδισμα στη Λειψία, αφού την ωραία κεφαλιά του απέκρουσε ο Παβλένκα. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έκανε το 1-0 μόλις στο 93’ με τον Χουάνγκ Χι, που σκόραρε με κοντινό σουτ.

Ωστόσο η Βέρντερ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1) με τον Μπίτενκουρτ σχεδόν με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης (105+1’).

Στις καθυστερήσεις δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης (120+1’), ο Φόρσμπεργκ ήταν αυτός που λύτρωσε τελικά την Λειψία, κάνοντας το 2-1 με κοντινή προβολή και δίνοντας την πρόκριση στους «ταύρους».