Στο 86΄ ο Φούντας γλίτωσε την εθνική από ήττα 2-2 στην Μάλτα

Σε… διακοπές ήταν οι παίκτες της εθνικής ανδρών στη Μάλτα, και η Ελληνική ομάδα γλίτωσε στο παρά τέσσερα την ήττα 2-2 απ’ τους αδύναμους νησιώτες.

Η γαλανόλευκη μπορεί να προηγήθηκε με τον Μπακασέτα, αλλά συνολικά είχε κακό πρόσωπο στο φιλικό που έγινε στη Βαλέτα, έβγαλε αμυντικά και δημιουργικά ζητήματα και είδε τους γηπεδούχους να φέρνουν «τούμπα» το σκορ. Ωστόσο, γλίτωσε με γκολ του Φούντα στο 86ο λεπτό τη φιλική ήττα.
Με 4-2-3-1 κατέβασε την Ελλάδα ο Γκουστάβο Πογέτ. Στο τέρμα επιλέχτηκε ο Πασχαλάκης, με Ρότα δεξιά, Γιαννούλη αριστερά και Τζαβέλα-Χατζηδιάκο στα στόπερ. Στα χαφ Σιώπης, Μάνταλος και ο Μπακασέτας δεκάρι, ενώ στα άκρα της επίθεσης βρέθηκαν οι Χατζηγιοβάνης και Πέλκας. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Ιωαννίδης.
Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 10ο λεπτό όταν ο Μπονγκ έκανε την σέντρα-σουτ, με τον Ντεγκαμπριέλε να μην μπορεί από κοντά να σκοράρει.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τεουμά έκανε διαγώνιο σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε με τις γροθιές. Η Ελλάδα δεν απειλούσε και δεν έδειχνε το καλύτερό της πρόσωπο, ωστόσο κατάφερε να προηγηθεί με γκολάρα του Τάσου Μπακασέτα στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πέλκας έκανε την πάσα και ο 29χρονος με φοβερό σουτ λίγο μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1. Ο Χατζηγιοβάννης στο 44’ βρήκε και εκείνος δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ.

Το ξεκίνημα της επανάληψης συνοδεύτηκε από το ντεμπούτο του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη με τα γαλανόλευκα, ωστόσο έφερε και ολική ανατροπή από το πουθενά. Η επανάληψη ξεκίνησε με χαμένη ευκαιρία του Ιωαννίδη, ο οποίος από δύσκολη θέση σημάδεψε την κλειστή γωνία του Μπονέλο (48’), ωστόσο σταδιακά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και βρήκαν το 1-1.

Από  κάθετη του Γκιγιομιέ στην πλάτη του Χατζηδιάκου, ο Ντεγκαμπριέλ πλάσαρε εύστοχα χωρίς να κοντρολάρει και ισοφάρισε (54’).

Η πίεση ψηλά έφερε ένα κλέψιμο σε πάσα του αντίπαλου τερματοφύλακα, όμως ο Σιώπης από πολύ πλάγια επιχείρησε να σημαδέψει την κενή εστία από αδύνατη γωνία (61’) και λίγο λεπτά αργότερα ήρθε η απόλυτη ανατροπή.

Σε ακίνδυνη σέντρα από τα αριστερά, ο Μπουχαλάκης γύρισε πλάτη για να αποφύγει την μπάλα, όμως εκείνη βρήκε τον αγκώνα του. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Τεουμά (67’) και η Εθνική βρέθηκε εντελώς απροσδόκητα πίσω στο σκορ και με την πλάτη στον τοίχο.

Η ομάδα του Πογέτ βγήκε μπροστά για να αποφύγει την ήττα και μέχρι να φτάσει στο 2-2, είχε πολλές καλές στιγμές. Στο 77ο λεπτό ο διαιτητής αρνήθηκε καθαρό πέναλτι σε εμφανές χέρι του Τεουμά, φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών στον ελληνικό πάγκο και έφερε την αποβολή του Πέλκα, ενώ λίγο αργότερα (83’) ο Μπονέλο απέκρουσε με τον ώμο, δυνατό σουτ του Φούντα που χτύπησε στον Δουβίκα και άλλαξε ελαφρώς πορεία.

Η επιμονή της Εθνικής δικαιώθηκε στο 86ο λεπτό με γκολ ισοφάρισης από εξαιρετική συνεργασία. Η σέντρα του Κυριακόπουλου για τον Δουβίκα κόπηκε την τελευταία στιγμή, όμως στρώθηκε στον Φούντα, ο οποίος με ψύχραιμο σουτ έκανε το 2-2, με τον φορ της Washington D.C. να έχει κι ένα εκπληκτικό βολ-πλανέ για γκολ νίκης στο 90ό λεπτό, το οποίο έβγαλε εντυπωσιακά ο Μπονέλο.

ΜΑΛΤΑ (Γκίλμπερτ Άγκιους): Μπονέλο, Ζαν Μποργκ (80’ Μιχάλεφ), Πέπε, Στιβ Μποργκ (46’ Απάπ), Πολ Μπονγκ (80’ Κρίστενσεν), Γκιγιομιέ, Τεουμά, Καμενζούλι, Ντίμεχ (80’ Τζόουνς), Ντεγκαμπριέλ (80’ Σαταριάνο), Τζόσεφ Μπονγκ (52’ Κορμπαλάν).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Πασχαλάκης, Ρότα, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας (46’ Κουλιεράκης), Γιαννούλης (80’ Κυριακόπουλος), Σιώπης (80’ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (46’ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Χατζηγιοβάνης, Πέλκας (67’ Φούντας), Ιωαννίδης (67’ Δουβίκας).