Στο 90’ ο Παναιτωλικός 2-2 πήρε την μπουκιά από το στόμα της Λαμίας

O Παναιτωλικός πήρε την μπουκιά απ’ το στόμα της Λαμίας. Παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου βρήκε απαντήσεις και με γκολ του Βαρόνε στο 90’ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας(2-2), αφήνοντας τους γηπεδούχους χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι Αγρινιώτες έφτασαν τους 5 βαθμούς και μένουν αήττητοι εκτός έδρας στη Super League, ενώ η Λαμία που έχει δείξει καλά στοιχεία πήρε τον πρώτο της βαθμό.

Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και πίεζε αρκετά τον Παναιτωλικό. Το γκολ των γηπεδούχων ήρθε από νωρίς στο 10’ όταν ο Μαζουλουξής άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Μέχρι το πρώτο 25λεπτο οι ρυθμοί στο ματς είχαν πέσει, με τον Ντουάρτε στο 30’ να φέρνει τον αγώνα στα ίσα με φοβερό σουτ από τα 25 μέτρα του γηπέδου. Δυο λεπτά αργότερα η Λαμία είχε άμεση απάντηση, όταν ο Μανούσος από κοντά έκανε το 2-1 ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε γιατί ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι είχαν ανεβάσει στροφές και πίεζαν την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου. Στο 45’ ο Μανούσος χτύπησε με τον αγκώνα τον Βργκοτς, με τον διαιτητή να του δείχνει την κίτρινη κάρτα αντί για της κόκκινης.

Στο 55’ μια φάση ελέγχθηκε στο VAR για πέναλτι, για χέρι του Αντέτζο, αλλά ο διαιτητής παρέμεινε στην αρχική του απόφαση για φάουλ εκτός περιοχής. Ο Λούι εκτέλεσε το φάουλ, ο Σιδηρόπουλος σφύριξε για επανάληψη αφού δεν είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές και το… τέρμα που σκόραρε ο μπακ του Παναιτωλικού δεν μέτρησε. Στη συνέχεια, ο Λούι εκτέλεσε το φάουλ ξανά, που πέρασε άουτ.

Στο 66’ η Λαμία πήρε εκ νέου προβάδισμα σε μια απίθανη φάση διαρκείας στα καρέ του Παναιτωλικού, με τρεις τελικές, δοκάρι και τελικά ο Νούνιες που πήρε το… ριμπάουντ, σκόραρε για το 2-1.

Ο Παναιτωλικός βγήκε μαζικά μπροστά, να επιτεθεί και να φορτώσει παίκτες στην αντίπαλη περιοχή, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Η πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι απέδωσε καρπούς, όταν στο 90′ ο Βαρόνε διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ο Τάσος Σιδηρόπουλος τα έκανε μαντάρα. Όχι μόνο ελέγχεται για τη μη αποβολή του Μανούσου στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και για το χέρι του Αντέτζο στην περιοχή στο δεύτερο.

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Βύντρα, Αντέτζο, Ανχελ Μαρτίνεθ, Τρούμπουλος (57′ Γκόλεμιτς), Νούνιες, Μανουσάκης (57′ Προβυδάκης) , Ρόμανιτς (81′ Τσούκαλος), Τιρόνε (74′ Σαραμαντάς), Μανούσος (74′ Αραμπούλι).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ροντρίγκες, Λούι (81′ Μόρσεϊ), Βργκος, Κορνέλιους (87′ Μπαρμπόσα), Χουχούμης,Τσιγγάρας, Φλόρες (81′ Καρέλης), Βαρόνε, Ντίας, Ντουάρτε, Βέργος.