Στο 92΄ ο Βόλος λύγισε 2-1 τον Ατρόμητο και αγκάλιασε τα play offs

Με γκολ του Γκάγκι στο 90+2′ ο Βόλος νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο και αγκάλιασε τα playoffs, ενώ οι Περιστεριώτες μένουν εκτός εξάδας!

Με τον ρυθμό να είναι εξαιρετικός αλλά τις φάσεις να… απουσιάζουν, έπρεπε να έρθει το 19ο λεπτό για να γίνει η πρώτη «σοβαρή» φάση στο Πανθεσσαλικό. Εκεί, μετά από σέντρα, ο Πιρές βγήκε στο δεύτερο δοκάρι, όμως δεν μπόρεσε με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Το πρώτο ημίχρονο συνέχισε να είναι τρομερά… φτωχό σε ευκαιρίες, με τον Ατρόμητο όμως στο 29’ να έχει και αυτός τη δική του καλή στιγμή. Μετά από κόρνερ, ο Άλχο πήγε να βάλει… τρομερό αυτογκόλ με το κεφάλι, όμως σώθηκε από τους αμυντικούς.

Ο Βόλος μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο και στο 56’ χαμογέλασε! Με υπέροχο μακρινό σουτ έξω από την περιοχή με τρομερή δύναμη, ο Λούνα κάρφωσε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιαννιώτη για το 1-0! Μάλιστα στο 63’ ο Κούτσιας έχασε τρομερή ευκαιρία για να ανεβάσει το σκορ, αφού σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Στρούγγη. Οι αλλαγές του Κόλμαν όμως… βγήκαν, με τον Τζοβάρα στο 76’ να κάνει το 1-1! Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ατρόμητου, ο Κλέιμαν απομάκρυνε με αυτοθυσία πάνω στη γραμμή, με τον νεαρό Έλληνα να είναι στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα!

Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που ειδικά στο τελευταίο διάστημα απείλησε τρομερά για να σκοράρει και να κάνει την ολική ανατροπή. Ο Τζοβάρας στο 81′ με κεφαλιά, ο Ρομπάιγ στο 85′ με σέντρα και ο Κιάρτνασον στο 87′ που δεν πρόλαβε την μπάλα, απέτυχαν να σκοράρουν και κάπως έτσι η… μπάλα τους τιμώρησε. Μετά από κλέψιμο της μπάλας και γρήγορη κόντρα των παικτών του Βόλου στο 90+2′, ο Γκάγκι κάνει φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή, πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Γιαννιώτη!

Διαιτητής ήταν ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλοχ, Εσκοβάλ, Σιέλης, Αρούνα, Γκάγκι, Λούνα (67΄Τσοκάνης), Πιρές (80΄Καρτάλης), Τσιρίνος, Ντέλετιτς (89΄Πίρινεν), Κούτσιας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Στρουγγής, Χατζησαΐας, Κεσχρίντα, Γκονζάλες, Φριντζόνσον (67΄Οικονομίδης), Κουέν (58΄Καμαρά), Ρομπάιγ, Ροτάριου (67΄Τζοβάρας), Τζαβίδας (67΄Κιάρτανσον).