Στο 95΄ με φάουλ του Μέσι η Παρί 4-3 την Λιλ

Απίστευτη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν! Οι Παριζιάνοι είδαν τη Λιλ να τουμπάρει το υπέρ τους 2-0, αλλά ο Εμπαπέ αρχικά και ο Μέσι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έφεραν ξανά τούμπα το ματς κι έφθασαν στο 4-3, για την 24η αγωνιστική της Ligue 1!

Η ομάδα του Γκαλτιέ εκτός από το… σοκ της ανατροπής στο ματς, είχε να διαχειριστεί και αυτό με τον σοβαρό τραυματισμό του Νεϊμάρ, ο οποίος στην αρχή του δεύτερου μέρους αποχώρησε με φορείο!

Έτσι, η Παρί απέφυγε την τέταρτη σερί της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ παράλληλα έφτασε στους 57 βαθμούς. Από την άλλη, οι «λιλουά» παρέμειναν στην πέμπτη θέση και τους 41β.

Η Παρί έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς στο 17’ ήταν ήδη στο 2-0 χάρη τέρματα των Εμπαπέ (11’) και Νεϊμάρ. Ακολούθησε η δυνατή απάντηση της Λιλ, η οποία μείωσε με τον Ντιακιτέ στο 24ο λεπτό, με το 2-1 να ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το ίδιο δυναμικά συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο μέρος, όπου στην αρχή του αποχώρησε τραυματίας ο Νεϊμάρ, κάνοντας την ολική ανατροπή στο 69’ με τον Μπαμπά, ενώ στο 58’ είχε ισοφαρίσει ο Νταβίντ με πέναλτι. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γκαλτιέ άρχισαν να πιέζουν με τον Εμπαπέ να φέρνει το ματς στα ίσα στο 87’ και τον Μέσι με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ να δίνει το «τρίποντο» στους Παριζιάνους.