Στο άψε σβήσε ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ματς με τον Αστέρα(0-2) και πάει στην Πόλη

Στο άψε σβήσε ο Ολυμπιακός «καθάρισε» 0-2 το εμπόδιο του Αστέρα στην Τρίπολη και πλέον έχει το μυαλό του στο ματς με τη Φενέρμπαχτσε που ακολουθεί στην Κωνσταντινούπολη, για τους ομίλους του Europa League.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς σκόραρε δις στα πρώτα 23 λεπτά, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των παικτών του Αστέρα και πέρασε από την Αρκαδία, παίρνοντας την τρίτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο Τικίνιο βρήκε δίχτυα ξανά μετά από ασίστ του Μασούρα, με τον Αγκιμπού Καμαρά να κάνει το 0-2 μετά από τραγικό λάθος του Παπαδόπουλου στο 23΄.

Στο… μηδέν και πάλι ο Αστέρας Τρίπολης, που έχει δύο ισοπαλίες και δύο ήττες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος και αναζητά το πρώτο του τρίποντο και γκολ στη σεζόν.

Με τον Βόλο εκτός έδρας παίζει ο Αστέρας Τρίπολης την 5η αγωνιστική, υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι των αιωνίων ο Ολυμπιακός.

Από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός πήρε την κατοχή και με γρήγορη κυκλοφορία αιφνιδίασε τους γηπεδούχους. ‘Ηταν το 7ο λεπτό όταν ο Καμαρά είδε τον Μασούρα, αυτός με κεφαλιά τροφοδότησε τον Τικίνιο και ο Βραζιλιάνος σκόραρε από κοντά -το τρίτο του φετινό γκολ. Λίγο μετά, στο 14′ και ουσιαστικά στην μόλις μία από τις δύο αξιόλογες επιθέσεις του στο πρώτο 45λεπτο, ο Αστέρας πίστεψε ότι είχε ισοφαρίσει, όμως μέσω VAR το γκολ του Ισπανού Σίτο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 23ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 0-2, μετά από τραγικό λάθος του Παπαδόπουλου σε σέντρα-σουτ του Αγκιμπού Καμαρά.

Στην άμυνά του ο Ολυμπιακός ήταν καλά οργανωμένος, έκλεισε τα ατού του αντιπάλου, απέφυγε τα λάθη, ενώ επιθετικά για ένα ακόμη ματς ήταν ουσιαστικός στις φάσεις που χρειάστηκε.

Στο ημίωρο ο Ολυμπιακός είχε κατοχή 54%. Διαχειριζόταν με ευκολία το προβάδισμά του και στο 30′ ο Μαντί θα μπορούσε να είχε κάνει το 0-3, αν το σουτ έξω από την περιοχή ήταν καλύτερο. Η πρώτη άξια αναφοράς ευκαιρία του Αστέρα χάθηκε στο 33′. Ο Μπαράλες έκανε το πλασέ στο δεύτερο δοκάρι μετά τη μπαλιά του Σίτο, αλλά ο Βατσλίκ μπλόκαρε.

Ο Ονιεκούρου, που επιθετικά δεν έκανε την παρουσία του αισθητή, έδινε βοήθειες στον Ρέαμπτσιουκ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες. Στο 54′ ο Σίτο έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Βατσλίκ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει σταθερά και ο Ρέαμπτσιουκ παραχώρησε κόρνερ με τακουνάκι προ του Μπαράλες. Ο αδύναμος κρίκος του Αστέρα στο πρώτο μισό, Άλβαρες, δέχτηκε κάρτα στο 55′ επειδή γκρέμισε τον Αγκιμπού που έφευγε στην κόντρα και στο 58′ ο Μαρτίνς έριξε στο ματς Εμβιλά και Βρουσάι αντί Μαντί και Μασούρα. Ο Ράσταβατς απάντησε με Μπενίτο αντί Σίτο, μετατρέποντας τη διάταξη των Αρκάδων σε 4-4-2. Ακολούθησαν μακρινά άστοχα σουτ των γηπεδούχων με Άλβαρες (61′) και Κανελλόπουλο (63′).

Μετά την είσοδο του Εμβιλά ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον άξονα, ενώ ο Βρουσάι είχε ακριβώς τον ρόλο του Μασούρα, που κινούνταν δίπλα στον Τικίνιο, ο οποίος στο 69′ αντικαταστάθηκε από τον Αραμπί, που προερχόταν από τραυματισμό.

Ο Ολυμπιακός διαχειριζόταν εύκολα το 0-2, αφού ο Αστέρας ακόμα και μετά τις αλλαγές του προπονητή της αδυνατούσε να απειλήσει τον Βατσλίκ. Για να καταλάβετε, μετά τα σκόρπια σουτ των Άλβαρες και Κανελλόπουλου, το επόμενο σημειώθηκε στο 76’από τον νεοεισελθόντα Σονί, που κι αυτό δεν είχε καμία τύχη.

Στο 79′ ο Βαλμπουενά και ο Κούντε πέρασαν στο παιχνίδι από τον Μαρτίνς, ο οποίος αντικατέστησε τους Ονιεκούρου και Αγκιμπού. Στο 84′ ο Σονί κατέγραψε μια ακόμη τελική, όταν το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Τα λεπτά περνούσαν, ο Ολυμπιακός είχε στο μυαλό του να διαχειριστεί το προβάδισμα χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα και γι’ αυτό η πρώτη του τελική στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 87′, με το αδύναμο σουτ του Ρέαμπτσιουκ, που μπλόκαρε εύκολα ο Παπαδόπουλος.

Ο διαιτητής Καραντώνης (Ημαθίας) δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Καπίγια (75′ Σονί), Κανελλόπουλος (71′ Σανταφέ), Ρεγκίς (71′ Γκόμεζ), Μπαράλες, Σίτο (58′ Μπενίτο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά (58′ Εμβιλά), Μασούρας (58′ Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά (79′ Κούντε), Ονιεκούρου (79′ Βαλμπουενά), Τικίνιο (69′ Αραμπί).