Στο χέρι του ΠΑΟΚ η πρόκριση παρά την ήττα από την Κράσνονταρ 2-1

Όλα στραβά πήγαν για τον ΠΑΟΚ στη Ρωσία, καθώς αν και προηγήθηκε, έχασε πέναλτι, είχε δοκάρι, τελικά ηττήθηκε από την Κράσνονταρ (2-1). Ωστόσο η πρόκριση στους ομίλους του Champions League δικέφαλο στην Τούμπα την άλλη Τετάρτη είναι ορθάνοιχτη.

Οι Θεσσαλονικείς αφού έχασαν πέναλτι με τον Πέλκα στο 7’, έδειξαν ψυχικά αποθέματα και άνοιξαν το σκορ στο 32’ με τον ίδιο παίκτη να παίρνει το αίμα του πίσω. Ωστόσο, η Κράσνονταρ ισοφάρισε με δικό της πέναλτι στο 39’ με εκτελεστή τον Κλάεσον (ανατροπή του Γιαννούλη στον Καμπελά).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ελ Καντουρί στο 68’ σημάδεψε το δοκάρι και η… απάντηση ήρθε δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Καμπελά ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα με το… καλημέρα, κέρδισε πέναλτι, όταν σε σουτ του Σβαμπ  ο Κάιο με το χέρι σταμάτησε την πορεία της μπάλας.

Την ευθύνη ανέλαβε ο Πέλκας, που δεν έκανε καλή εκτέλεση στο κέντρο της εστίας του Σαφόνοφ και ο Ρώσος γκολκίπερ νίκησε στο 7’ τον αρχηγό του ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς συνέχιζαν να υπηρετούν το πλάνο του Πορτογάλου τεχνικού, αλλά και η Κράσνονταρ «ξύπνησε», χάνοντας στο 14’ μια σπουδαία ευκαιρία με τον Πετρόφ, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Το γκολ τελικά ήρθε, αλλά από πλευράς ΠΑΟΚ. Στο 32’ ο Γιαννούλης έκανε μια μαγική πάσα για τον Ζίβκοβιτς, αυτός μπήκε μέσα στην περιοχή και γύρισε στον Πέλκα, που με πανέμορφο τελείωμα, έκανε το 1-0.

Ωστόσο, ο Δικέφαλος πλήρωσε  στο 39’ το λάθος του Γιαννούλη, που πάτησε εντός περιοχής τον Βιλένα και στη συνέχεια τον ανέτρεψε. Δόθηκε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Κλάεσον, που δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε την μπάλα στα πόδια του και έφτανε πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά οι Ρώσοι με την ποιότητα που διαθέτουν δημιουργούσαν πιο εύκολα ευκαιρίες, με τον Πέτροφ να «φτιάχνει» τους Μπεργκ, Βάντερσον και Καμπελά.

Αυτό συνέβη το 65’, όταν σε μία χρονική περίοδο που οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Βάντερσον επιχείρησε μία σέντρα-σουτ μέσα από την περιοχή, βρίσκοντας όμως τον Ζίβκοβιτς σε ετοιμότητα. Οι καθοριστικές στιγμές σημειώθηκαν στο δίλεπτο 68’-70’.

Σε πρώτο χρόνο ο Γιαννούλης βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ελ Καντουρί, με τον Μαροκινό να τελειώνει έξυπνα τη φάση, αλλά η μπάλα πήγε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού, ενώ στην επιστροφή ο Κρέσπο νικήθηκε από τον Σαφόνοφ. Δύο λεπτά αργότερα και στην εστία του Ζίβκοβιτς, ο Πετρόφ με εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Μπεργκ, αυτός πρόλαβε την έξοδο του Σέρβου και ο Καμπελά σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2-1, ανατρέποντας το σκορ.

Κράσνονταρ (Μουράντ Μουσάεβ): Σαφόνοφ, Πετρόφ, Κάιο, Σορόκιν, Ραμίρες, Βάντερσον (86′ Σουλεϊμάνοφ), Βιλένα, Κλάεσον, Όλσον, Καμπελά (81′ Ούτκιν), Μπεργκ.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκο Ζίβκοβιτς – Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης – Ελ Καντουρί, Σβαμπ – Αντρίγια Ζίβκοβιτς Πέλκας (79′ Μπίσεσβαρ), Τζόλης (84′ Σφιντέρσκι).