Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ΠΑΟΚ και συνέτριψε 4-0 τον ΟΦΗ

Διπρόσωπος ο ΠΑΟΚ συνέτριψε 4-0 τον ΟΦΗ στην Τούμπα με όλα τα γκολ στο… καλό του δεύτερο ημίχρονο και διατηρήθηκε δύο πόντους πίσω από τον Ολυμπιακό.

Οι Θεσσαλονικείς, μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να μην πέτυχαν γκολ, όμως με βάση την εικόνα του παιχνιδιού αυτό ήταν θέμα χρόνου. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΟΦΗ δεν κέρδισε ούτε κόρνερ στην αναμέτρηση, ενώ οι παίκτες του είδαν μόλις μια κίτρινη κάρτα ενδεικτικό της χαλαρότητας με την οποία αντιμετώπισαν το ματς στο οποίο είχεν πολλές ελλείψεις.

Ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα και στα τέσσερα ματς σε πρωτάθλημα και κύπελλο από τον δικέφαλο του βορρά. Οι δύο σημερινοί αντίπαλοι έπαιξαν για τρίτη φορά μέσα στο 2020, αφού συγκρούστηκαν στο Κύπελλο τον Ιανουάριο και ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 στο Ηράκλειο και 4-1 στην Τούμπα. Το Νοέμβριο είχε νικήσει πάλι στο Ηράκλειο με 1-0 στον πρώτο γύρο. Σήμερα ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε 4-0.

Ο σημερινός αγώνας χαρακτηρίστηκε από συναισθήματα συγκίνησης, καθώς πριν τη σέντρα οι παίκτες των δύο ομάδων άφησαν λουλούδια μπροστά από την προτομή του αγάλματός του αδικοχαμένου Παναγιώτη Κατσούρη, ενώ στην οθόνη της Τούμπας την ίδια ώρα παρουσιαζόταν ένα βίντεο αφιέρωμα για το μεγάλο ταλέντο του ελληνικου ποδοσφαίρου που έφυγε πρόωρα.

Ο ΠΑΟΚ είχε προβλήματα ανάπτυξης στο πρώτο ημίωρο, φτάνοντας στο σημείο να αποδοκιμαστεί από τον κόσμο του, ενώ ο ΟΦΗ που έριξε το βάρος στην άμυνα θα μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, αν ο Σεμέδο ήταν πιο ψύχραιμος!

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στην επανάληψη, με τον Άκπομ να… παίρνει φωτιά να σκοράρει δις και να φτάνει τα έξι γκολ, όσα είχε πέρυσι σε όλο το πρωτάθλημα!

Ο Αμπέλ Φερέιρα επέλεξε να κάνει διαχείριση του ρόστερ, θέλοντας να «φρεσκάρει» μεσοεπιθετικά την ομάδα του αλλά βάσει της εξέλιξης του παιχνιδιού δεν δικαιώθηκε, με τους «ασπρόμαυρους» να ολοκληρώνουν το 45λεπτο χωρίς τελική στην εστία.

Η στατιστική υπηρεσία αποτυπώνει πλήρως την εικόνα των δυο ομάδων που κατέγραψαν 3-2 τελικές προσπάθειες αλλά καμία στο στόχο, με τον ΠΑΟΚ να απολαμβάνει μια φλύαρη υπεροχή, χωρίς να είναι απειλητικός και ουσιαστικός απέναντι στους Κρητικούς, στο χειρότερο -ενδεχομένως- πρώτο ημίχρονο της σεζόν για τους «ασπρόμαυρους».

Στην αντίπερα όχθη, ο ΟΦΗ έδωσε γήπεδο στον ΠΑΟΚ αλλά παρουσιάστηκε απόλυτα διαβασμένος τακτικά. Δεν επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς να δημιουργήσουν ρήγματα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ενώ τους ανήκε και η μοναδική κλασσική ευκαιρία στο 39΄ με εκφραστή τον Σεμέδο μετά από λάθος του Μπίσεσβαρ.

Με την έναρξη του β΄μέρους, οι αλλαγές ήταν επιβεβλημένες από τον Αμπέλ Φερέιρα, αποσύροντας τους Ελ Καντουρί και Εσίτι προκειμένου να ρίξει Λημνιό – Μαουρίσιο για να δώσει περισσότερη ένταση στην ομάδα του, με τον Γιώργο Σίμο να απαντά με Ναμπί αντί του Νέιρα.

Η «απόσβεση» του Λημνιού ήρθε μερικά λεπτά αργότερα, όταν «μπούκαρε» από τα αριστερά στην περιοχή του ΟΦΗ και ο Μπράουν τον ανέτρεψε, με τον Φωτιάδη να καταλογίζει πέναλτι. Ο Μπίσεσβαρ, απόντος του Βιεϊρίνια, ανέλαβε την εκτέλεση, ο Σωτηρίου -όμως- του είπε «όχι», με τον Άκπομ να παίρνει το ριμπάουντ και με τη βοήθεια του δοκαριού να ανοίγει το σκορ για το 1-0.

Μετά το προβάδισμα ήταν σαφές πως οι γηπεδούχοι είχαν ανακτήσει ψυχολογία και εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» την υπόθεση – τρίποντο παρά το γεγονός πως είχαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα. Μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών, ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 2-0, μετά το πέναλτι που καταλόγισε ο Έλληνας ρέφερι στην ανατροπή του Λάμπρου από τον Γιαννούλη.

Αυτήν την φορά ήταν η σειρά του Τσούμπα Άκπομ να βρεθεί πάνω από τη μπάλα και να νικήσει τον Σωτηρίου, ο οποίος έπεσε σωστά αλλά είδε εν τέλει τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του. Η… σεμνή τελετή έδειχνε να φθάνει στο τέλος της στο 66΄, με τον Λάμπρου να βρίσκει με τη σειρά του δίχτυα στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ μετά από σέντρα του Μίσιτς για το 3-0.

Ο Αουγκούστο, όμως, είχε διαφορετική άποψη και φρόντισε να πιστοποιήσει αυτό που ξέρει να κάνει καλά, να σουτάρει με το αριστερό εκτός περιοχής. Κάτι που δοκίμασε και στο 83΄, καταγράφοντας το τελικό 4-0.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φώτιος Φωτιάδης από τον Σύνδεσμο Καστοριάς

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μίσιτς, Εσίτι (46’ Μαουρίτσιο), Λάμπρου, Ελ Καντουρί (46’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Βαφέας, Νάστος, Γιαννούλης (90’ Περδίκης), Στάικος, Ζοάο Βίκτορ, Νέιρα (46’ Ναμπί), Βαζ (82’ Νοικοκυράκης), Μάνος, Σεμέδο.