Στο κόλπο για την δεύτερη θέση ο Απόλλων Πόντου 2-0 στην Κέρκυρα

Στο κόλπο κατάκτησης της δεύτερης θέσης του πρωταθλήματος της Football League μπήκε ο Απόλλων Πόντου ο οποίος επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Κέρκυρας, στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής.

Πλέον ο Απόλλων είναι στο -4 από την 2η θέση. Η Κέρκυρα ξεκίνησε καλύτερα το ματς από τους Θεσσαλονικείς και στο 24΄ έφτασε κοντά στο 1-0, το σουτ όμως του Σιατραβάνη αποκρούστηκε από τον Πολίτη.

Στο 33΄ οι Φαίακες είχαν ακόμα μία καλή στιγμή, με το σουτ του Κόντου να αποκρούεται σε κόρνερ. Αυτό το οποίο μέχρι τότε δεν είχαν καταφέρει οι Επτανήσιοι στις δύο αυτές φάσεις, το πέτυχε στο 37΄ η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πουρτουλίδη, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Κυβελίδης από τον Ιωάννου. Από το σημείο εκείνο και μετά η Κέρκυρα προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που στο 45΄ έχασαν απίστευτη ευκαιρία, προκειμένου να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους, καθώς το πλασέ του Σουντουρά σταμάτησε αρχικά στο δοκάρι της εστίας του Κουτζαβασίλη, ενώ στην συνέχεια της φάσης το σουτ του αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή από τον Ιωάννου. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια το υπάρχον σκορ, να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 64΄ο Απόλλωνας έχασε σημαντική ευκαιρία για να κάνει το 0-2, το μακρινό σουτ όμως του Κυβελίδη αποκρούστηκε αρχικά από τον Κουτζαβασίλη, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε κενή εστία. Η απάντηση της Κέρκυρας στην ευκαιρία αυτή ήρθε στο 84΄, με το σουτ του Σιατραβάνη να αποκρούεται δύσκολα σε κόρνερ… Ότι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι το πέτυχαν στο 93΄ οι Θεσσαλονικείς χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πουρτουλίδη, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 0-2,που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.