Στο κόλπο του τίτλου δυνατά η ΑΕΚ 2-0 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη

Στο κόλπο της διεκδίκησης του πρωταθλήματος παραμένει γερά η ΑΕΚ που πέρασε νικηφόρα απ’ το «Κλεάνθης Βικελίδης», ξεπερνώντας εύκολα 0-2 το εμπόδιο του Άρη. Η Ένωση ήταν επιβλητική, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους και αναρριχήθηκε στη δεύτερη θέση, έξι πόντους πίσω απ’ τον Παναθηναϊκό.

Ο Άρης καθηλώθηκε στην έβδομη θέση με 10 βαθμούς, παρουσιάζοντας πολλά προβλήματα σε όλες τις γραμμές του.

Η ΑΕΚ απείλησε πρώτη στο 9′ με το συρτό σουτ του Λιβάι Γκαρσία, ενώ ο Άρης στο 11′ είδε τον Μουκουντί να βάζει καθοριστική κόντρα στο σουτ του Ιτούρμπε.  Πέντε λεπτά αργότερα ο Άρης είχε ακόμη μία καλή στιγμή σε προσπάθεια που ξεκίνησε από τα πόδια του Μαζικού με την μπάλα να καταλήγει στον Μαντσίνι, του οποίου το σουτ κατέληξε στην αγκαλιά τουυ Αθανασιάδη.

Μετά το 20′ η ΑΕΚ ανέβασε στροφές. Απείλησε στο 25′ σε κόντρα με τον Λιβάι που κατέληξε σε σουτ του Γκατσίνοβιτς που απέκρουσε ο Κουέστα, ενώ στο 26′ σε φάση διαρκείας είδε τον Ρότα από πλεονεκτική θέση να σουτάρει ψηλά άουτ. Και στο 28′ ήρθε η τρίτη και φαρμακερή. Εξαιρετικό φάουλ από τον Γκατσίνοβιτς στο δεύτερο δοκάρι με τον Σιμάνσκι να καρφώνει με το κεφάλι στα δίχτυα του Άρη (0-1).

Η ΑΕΚ έψαξε άμεσα το 0-2 και στο 30′ είδε τον Αραούχο να χάνει απίστευτη ευκαιρία. Η Ένωση με εξαιρετικό πρέσινγκ έκλεψε την μπάλα με τον Πινέδα να σερβίρει στον Αραούχο, ο οποίος σε κενή εστία κατάφερε να αστοχήσει.

Ο Άρης έδειχνε να έχει πλήρως αποσυντονιστεί με την ΑΕΚ να πρεσάρει ψηλά, να ανακτά μπάλα και να χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία στο 37′ με τον Λιβάι. Ο Σιμάνσκι έκλεψε, σέρβιρε στον Γκαρσία, ο οποίος απέφυγε τον Κουέστα αλλά δεν κατάφερε να σπρώξει σωστά την μπάλα προς τα δίχτυα, με τον Μαζικού να διώχνει πάνω στη γραμμή!

Ό,τι δεν πέτυχε η ΑΕΚ στο α’ ημίχρονο, το κατάφερε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 45λεπτου. Στο 51′ ήρθε ο Λιβάι να κάνει το 0-2 δίνοντας «μαξιλαράκι ασφαλείας»  στην Ένωση. Ήταν μία φάση που ξεκίνησε με πρέσινγκ και κλέψιμο σε καίριο σημείο.

Ο Αραούχο είδε την κίνηση του Λιβάι και τη σέρβιρε στον κενό χώρο. Ο Λιβάι προχώρησε και με εξαιρετικό πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ένωση.

Η ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε στο «Βικελίδης» κι έφθανε πανεύκολα στην εστία του Άρη απειλώντας με τρίτο γκολ. Στο 65′ ο Γκατσίνοβιτς, στο 67′ το ακυρωθέν γκολ του Λιβάι και στο 71′ το σουτ του Πινέδα αποτελούν το δείγμα του της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Η ΑΕΚ δεν κατέβασε το πόδι από το γκάζι… Συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 75′ απείλησε εκ νέου. Υπέροχη μπαλιά από τον Λιβάι, ο Γκατσίνοβιτς πήρε την κεφαλιά με τον Κουέστα να τον σταματά.

Επί της ουσίας η ΑΕΚ προηγούνταν με 0-2 σε ένα ματς, όπου, κάλλιστα, θα μπορούσε να ήταν 0-5.

Διαιτητής: Γκουστάβο Κορέια

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά (57′ Οντουμπάγιο), Φαμπιάνο, Ενκουλού, Μαζικού, Νταμπό, Γκαρσία (66′ Πάλμα), Γκαρθία (82′ Καμάτσο), Μαντσίνι, Ιτούρμπε (66′ Πάπε Σέικ Ντιόπ), Γκρέι (57′ Ζερβίνιο)

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμαντί, Σιμάνσκι, Ελίασον (80′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (80′ Τσούμπερ), Πινέδα (90′ Γιόνσον), Λιβάι Γκαρσία (90′ Μάνταλος), Αραούχο