Στο Περιστέρι θα κριθεί η πρόκριση για Άρη και Ατρόμητο μετά το σημερινό 0-0

Στο Περιστέρι θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου για Άρη και Ατρόμητο, καθώς το σημερινό ισόπαλο 0-0 αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τις δύο ομάδες.

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι και με τον Μπρούνο Γκάμα να χάνει πέναλτι (δοκάρι) στο 64΄, το σημερινό ματς στο «Κλ. Βικελίδης» κυμάνθηκε στη μετριότητα.

Από το πρώτο λεπτό η πίεση του Άρη ήταν έντονη στα καρέ του Ατρόμητου, το πρόβλημα όμως της απουσίας ενός κλασικού σέντερ-φορ (αφού ο Ντουρμισάι ήταν στον πάγκο) ήταν εμφανές, με τους Στρούγγη και Γούτα να πιάνουν από πολύ νωρίς δουλειά στο κέντρο της άμυνας. Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού μάλιστα άνηκε στους φιλοξενούμενους, όταν ο Βέλλιος στο 13’ επιχείρησε τη λόμπα από μακριά, αλλά η μπάλα δεν είχε κατεύθυνση εντός στόχου.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε μέσω στατικής φάσης τρία λεπτά αργότερα, με τον Ντιγκινί να εκμεταλλεύεται τη σύγχυση εντός περιοχής των Περιστεριωτών, αλλά το πλασέ του απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Στρούγγης.

Σε αυτό το εξαιρετικά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που έχασε την επόμενη καλή ευκαιρία, με στατική φάση στο 30’. Ο Γκάλο εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια, ο Στρούγγης πήρε την πρώτη κεφαλιά που βγήκε σε ασίστ στον Μπουσούλατζιτς, αλλά ο Βόσνιος αντί να την σπρώξει στα δίχτυα, λειτούργησε σαν αμυντικός, δίώχνοντάς την μακριά.

Το μοτίβο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε. Προφανώς ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά τόσο τα μπακ (Κιβρακίδης, Κατράνης) ήταν σε καλή μέρα αμυντικά, ενώ και οι Γούτας, Στρούγγης ήταν αλάνθαστοι στις τοποθετήσεις τους.

Η καθοριστική φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 64’. Σύμφωνα με τον Βάτσιο (αφού κανένα ριπλέι δεν ήταν κατατοπιστικό) ο Βέλλιος ανέτρεψε τον Ματίγια στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα και την ευθύνη της εκτέλεσης ανέλαβε ο Μπρούνο Γκάμα. Ωστόσο, ο Πορτογάλος προτίμησε να στείλει ψηλά την μπάλα, σημαδεύοντας τελικά το οριζόντιο της εστίας του Μέγερι.

Η τελευταία ευκαιρία του αγώνα ήταν για τον Ατρόμητο στο 75’. Ο Βέλλιος με υπέροχο τρόπο πήρε τη μονομαχία από τον Βέλεθ, έβγαλε την μπαλιά για τον Ανδρούτσο, εκείνος προτίμησε να μην τελειώσει τη φάση, αλλά να πασάρει στον Ούμπιντες, με τον Αργεντινό τελικά μέσα από την περιοχή να σουτάρει πάνω στον Δεληζήση.

Άρης (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα – Ροζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ – Σάσα, Ματίγια – Φετφατζίδης, Γκάμα (85’ Μαρτίνες), Λάρσον (77’ Ντουρμισάι) – Ντιγκινί.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι – Κιβρακίδης, Γούτας, Στρούγγης, Κατράνης – Μπουσούλατζιτς, Χαρίσης, Ανδρούτσος (82’ Μάντσον) – Γκάλο (74’ Ούμπιδες), Βέλλιος, Νταβιώτης (77’ Ενσικουλού).