Στο ρελαντί η ΑΕΚ 3-0 τον ΟΦΗ συνεχίζει το κυνήγι του Παναθηναϊκού

Στο κυνήγι του Παναθηναϊκού συνεχίζει η ΑΕΚ που σε ρυθμό ρελαντί επιβλήθηκε 3-0 του ΟΦΗ στην Opap Arena-Αγιά Σοφιά. Η Ένωση τέλειωσε το παιχνίδι πολύ νωρίς και θα μπορούσε να φθάσει σε ευρύτερο σκορ αν ήταν πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια. Η ΑΕΚ παρέμεινε στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και την Κυριακή πάει στο Καραϊσκάκη για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Το εμπόδιο για τον ΟΦΗ ήταν αρκετά υψηλό και εκείνος για ένα ακόμη παιχνίδι κατώτερος των προσδοκιών. Παρέμεινε έτσι στην τελευταία θέση βγάζοντας ξανά πολλά προβλήματα. Το κομβικό ματς για εκείνον, πάντως, είναι αυτό που ακολουθεί με τον Λεβαδειακό στο Ηράκλειο.

Από πολύ νωρίς φάνηκε πώς θα κυλήσει ο αγώνας. Μόλις στο 6′ έγινε το 1-0 με τον Λιβάι Γκαρσία να βρίσκει ξανά δίχτυα με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Άμραμπατ. Πέντε λεπτά μετά ο Μάνταλος έκανε το γύρισμα και ο Γκατσίνοβιτς με πλασέ εντός περιοχής έγραψε το 2-0.

Ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα. Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο ΟΦΗ δεν μπορούσε να πει ξανά στο ματς και δεχόταν με ευκολία φάσεις. Στο 28′ ο Μανδάς μπλόκαρε το σουτ του Πινέδα και έντεκα λεπτά μετά είπε «όχι« στον Γκατσίνοβιτς.

Δυνατά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ με τον Γκατσίνοβιτς να απειλεί. Στο 60′ έγινε το 3-0 από ασίστ-κεφαλιά του Γκαρσία και νέα κεφαλιά του Μάνταλου. Λίγο μετά τραυματίστηκε ο αρχηγός της Ένωσης κι ενώ είχε χαθεί αμέσως πριν μεγάλη ευκαιρία από τον Άμραμπατ.

Στα τελευταία λεπτά, ο Αργεντινός τεχνικός έκανε αρκετές αλλαγές, ο ρυθμός του αγώνα, φυσιολογικά, έπεσε και το 3-0 σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, αφού ο Ντουρμισάι δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής για τον ΟΦΗ στο 87΄, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Κουτσιαύτη.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς (66′ Αραούχο), Πινέδα (66′ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (70′ Μαχαίρας), Γκαρσία (87′ Κοσίδης).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής (83′ Πασαλίδης), Θοράρινσον, Περέα (74′ Στάικς), Μεγιάδο, Ντιουσέ (83′ Νέιρα), Τζου (66′ Ντίκο), Μπαλογιάννης, Γκερέρο (66′ Ντουρμισάι).