Στο ρελαντί ο ΠΑΟΚ 3-0 στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα και από το Αγρίνιο, καθώς σε ρυθμό ρελαντί συνέτριψε 3-0 τον Παναιτωλικό. Ο δικέφαλος του βορρά με τους τρεις βαθμούς που πήρε συνεχίζει να συγκατοικεί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή, ενώ ο Παναιτωλικός είναι βυθισμένος στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Είναι χαρακτηριστικό ότι από τις 3 τελικές που έκανε έναντι 12 του ΠΑΟΚ, μόλις η μία ήταν εντός στόχου όταν στις… καθυστερήσεις ο Αριγίμπι εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και κατέληξε στα χέρια του Ζίβκοβιτς.

Οι γηπεδούχοι είναι μακράν η χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος και μόνο με θαύμα θα καταφέρουν να παραμείνουν στη μεγάλη κατηγορία. Σαν να μην έφθανε η ήττα, ήλθε και ο τραυματισμός του Λουσέρο σε πτώση μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Λημνιό. Ένας από τους πιο έμπειρους παίκτες του Παναιτωλικού – διασωθέντες του ναυαγίου της τρέχουσας σεζόν – θα λείψει τους επόμενους δυο μήνες.

Οι Θεσσαλονικείς ευτύχησαν να βρουν πολύ γρήγορα τον δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς στο 7΄ όταν σε σέντρα του Γιαννούλη, ο Κνετ απομάκρυνε μπροστά από τον Σφιντέρσκι, και ο Πέλκας στον οποίο στρώθηκε η μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι που δεν είχαν πρόβλημα να δημιουργούν «ρήγματα» από τα πλάγια, έβαλαν σε ένα ακόμη παιχνίδι στην εξίσωση της κουβέντας τον Μαουρίσιο και είχαν σε μεγάλα κέφια τον Πέλκα, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν σαφές προβάδισμα πριν το ημίχρονο.

Όσο η ώρα περνούσε, ένας Παναιτωλικός, ορμώμενος από το ένστικτο της επιβίωσης δεδομένου πως ακόμη αναζητά την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο, εκμεταλλευόμενος και την αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση του Δικεφάλου. Οι Αγρινιώτες, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί.

Με το Μάκη Χάβο να προχωρά σε διορθωτικές κινήσεις προκειμένου να πιέσει την αμυντική γραμμή του ΠΑΟΚ και τον Αμπέλ Φερέιρα να απαντά με «πινελιές» στην επίθεση, οι δύο προπονητές προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι του β΄ ημιχρόνου στα μέτρα τους, με τον Πορτογάλο τεχνικό να αναδεικνύεται… νικητής.

Η επιλογή του Άκπομ από τον πάγκο αποδείχθηκε κομβική με τον 23χρονο, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, να σφραγίζει με ασίστ και γκολ το «τρίποντο» του ΠΑΟΚ. Στο 66΄ο Άκπομ έκανε την παράλληλη σέντρα με τον Λημνιό να στέλνει με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η δική του σειρά να χριστεί σκόρερ, εκμεταλλευόμενος μια απίθανη κάθετη του Μίσιτς, εκτελώντας τον Κνετ για το 0-3, σφραγίζοντας με επιβλητική παρουσία τη νίκη του ΠΑΟΚ που έφτασε τους 49 αγώνες αήττητος (24 εκτός έδρας). Σε αυτά θα πρέπει να προσθέσει κανείς και το σερί των 32 αγώνων εκτός έδρας, που ο Δικέφαλος σκοράρει ακατάπαυστα…

Στο 55΄ σωστά ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ, με τον Πέλκα να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κνετ, όμως ο Πέτρος Τσαγγαράκης, μετά από υπόδειξη του βοηθού, Ιορδάνη Δημητριάδη, ακύρωσε το γκολ του μεσοεπιθετικού του Δικεφάλου.

Παναιτωλικός: Κνετ, Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο (25’ λ.τρ. Λιάβας), Ταχάρ, Σίενστεντ (59’ Τσιγγάρας) , Αριγίμπι, Φυτόπουλος (46’ Μπαϊροβιτς), Μιμίτο ,Ντίας

ΠΑΟΚ: Ζίφκοβιτς, Μάτος (79’ Βαρέλα), Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μαουρίτσιο, Μίσιτς, Λημνιός, Βιεϊρίνια, Πέλκας (62΄ Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι (61’ Άκπομ)