Στον τελικό του Κόπα Άφρικα η Σενεγάλη 1-0 την Τυνησία

Μετά από έναν επεισοδιακό πρώτο ημιτελικό, η Σενεγάλη κέρδισε την Τυνησία με 1-0 και σφράγισε την πρώτη της παρουσία σε τελικό Κόπα Άφρικα, μετά το 2002.

Τα «λιοντάρια της Τεράνγκα» ήταν ανώτερα του αντιπάλου τους και του έβαλαν πίεση από νωρίς, αλλά χωρίς να φανούν απειλητικά, με εξαίρεση ένα δοκάρι του Σαμπαλί. Οι «αετοί της Καρχηδόνας» κατάφεραν να ισορροπήσουν στην επανάληψη και έφτασαν κοντά στο 0-1 στο 75’.
Ωστόσο, η εκτέλεση πέναλτι του Σασί, μετά το χέρι του Κουλιμπαλί, πέρασε ανεκμετάλλευτη για την Τυνησία, αφού ο Γκομίς το απέκρουσε! Ίδια κατάληξη είχε και το πέναλτι του Σαϊβέ, μετά την ανατροπή του Ντιανέ από τον Μπρον, με τον Χασέν να αποκρούει και τη Σενεγάλη να μείνει στο… μηδέν.

Στην παράταση, οι τυπικά γηπεδούχοι πέτυχαν το πολυπόθητο τέρμα, έστω και με… βοήθεια από αντίπαλο. Στο 101΄  ο Χασέν απέκρουσε προσωρινά, η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Μπρον και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την δυνατότητα να απαντήσουν, με τον διαιτητή Γουεϊέσα να καταλογίζει νέο πέναλτι υπέρ τους, για χέρι του Γκουέγε εντός περιοχής. Όμως, με την εξέταση του VAR πήρε την απόφασή του πίσω, σκορπώντας διαμαρτυρίες στην Τυνησία και δίνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης στη Σενεγάλη.