Στους ομίλους από σήμερα ο Ολυμπιακός 3-0 τη Σλόβαν Μπρατισλάβας

Άρπαξε την πρόκριση στους ομίλους του Europa League από σήμερα ο Ολυμπιακός, καθώς σμπαράλιασε 3-0 στο Καραϊσκάκη την Σλόβαν Μπρατισλάβας. Η ερυθρόλευκη ταξιαρχία μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς στη Σλοβακία.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την Σλόβαν να δείχνει εξ αρχής πως ήθελε να παίξει πίσω από την μπάλα και να χτυπήσει στην κόντρα-επίθεση με την γρήγορη μεσοεπιθετική της γραμμή. Το πρώτο εικοσάλεπτο πέρασε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, με τον Ολυμπιακό να φορτσάρει από εκεί κει έπειτα, ανεβάζοντας την πίεσή του και να απειλεί στο 23’ όταν Ελ Αραμπί και Σισέ δεν κατάφεραν να τελειώσουν τη φάση από τη μικρή περιοχή! Στο 27΄ ο Μασούρας έδωσε έτοιμο γκολ στον Ελ Αραμπί, αλλά αυτός δεν σκόραρε από θέση τετ-α-τετ σε μια φάση που σπανίως αστοχεί ο Μαροκινός και δευτερόλεπτα μετά ο προωθημένος Σισέ έπιασε το βολέ στην κίνηση, αλλά ο αντίπαλος πορτιέρο έδιωξε ενστικτωδώς.

Οι Πειραιώτες είχαν κλείσει στο μισό γήπεδο τη Σλόβαν, πίεζαν και έμοιαζε θέμα χρόνου να έρθει το γκολ, όπως και τελικά συνέβη. Ήταν το 37ο λεπτό όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Μαντί Καμαρά έπιασε φοβερό πλασέ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σόβαν για το 1-0.

Πολύ δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, έχοντας τα ηνία και προσπαθώντας να πιέσει για να βρει ένα δεύτερο γκολ. Εμβιλά και Αγκιμπού Καμαρά απείλησαν, αλλά ο κορυφαίος του αγώνα Σισέ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στο 52ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας για να γράψει το 2-0. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς είχαν κάνει τη δουλειά τους, ωστόσο έδειχναν να μην επαναπαύονται. Στο 62’ ο Βάτσλικ με φοβερό βολέ έβγαλε την ομάδα του στην κόντρα αλλά ο Μασούρας νικήθηκε από τον Σόβαν, ο οποίος νίκησε τέσσερα λεπτά μετά ξανά τον Έλληνα εξτρέμ και ο Αγκιμπού Καμαρά που πήρε το ριμπάουντ δεν βρήκε εστία.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν στο ίδιο τέμπο, ο κόσμος είχε μπει για τα καλά στην εξίσωση και τους έσπρωχνε στο τρίτο γκολ, το οποίο ήρθε στο 68ο λεπτό με τον αρχηγό της Σλόβαν, Μποζίκοφ, να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-0, στην προσπάθειά του να απομακρύνει υπό την πίεση του Σισέ.

Η έκταση του σκορ έδωσε την ευκαιρία στον Μαρτίνς να δώσει ανάσες σε παίκτες του αλλά και την ευκαιρία στον Ονιεκούρου να ντεμπουτάρει, με τον ρυθμό να πέφτει κατακόρυφα.

Δέκα λεπτά πριν από το 90′ ο Μαρτίνς έβγαλε και τους δύο Καμαρά, τους οποίους αντικατέστησε με Κούντε και Μπουχαλάκη. Ενδεικτικό του πόσο πολύ προσεκτικός ήταν στην άμυνα ο Ολυμπιακός, αλλά και πόσο ανώτερη ήταν ως ομάδα, είναι το γεγονός ότι η πρώτη τελική της Σλόβαν έγινε στο 85′! Ο πρώην «ερυθρόλευκος» Βλαντιμίρ Βάις έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Ιταλός, Μάρκο Γκίντα πέρασε απαρατήρητος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ (75′ λ. τρ. Μάρκοβιτς), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (81′ Κούντε), Βαλμπουενά (75′ Ονιεκούρου), Α. Καμαρά (80′ Μπουχαλάκης), Μασούρας (87′ Βρουσάι), Αραμπί.

ΣΛΟΒΑΝ (Βλαντιμίρ Βάις): Τσόβαν, Πάουσεκ (67′ Στρέλετς), Μπόζικοφ, Αμπένα, Κάσια, Κανκάβα – Ντε Καμπς, Βάις, Ιμπραχίμ (67′ Χέντι), Ζμρχαλ, Κάβριτς