Super League 2: Νίκες για Λεβαδειακό και Ξάνθη

Πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στα τελευταία 20 λεπτά, ο Λεβαδειακός θριάμβευσε με 4-0 επί του Διαγόρα στη Ρόδο, σε αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της Super League 2.

Ο Ιωάννης Κωστή, που είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι λίγα λεπτά νωρίτερα, ήταν αυτός που… έδωσε το σύνθημα για την ομάδα του Μπέπε Ζανίνο. Σκόραρε δις σε διάστημα 10 λεπτών (74’, 83’), με σουτ και κεφαλιά, αντίστοιχα, για να πάρουν στη συνέχεια τη σκυτάλη οι Λούκας Πολέτο και Βαγγέλης Θεοχάρης. Με το «τρίποντο» αυτό, οι Βοιωτοί έφτασαν στους 31 βαθμούς τον πρωτοπόρο Ιωνικό, ο οποίος υποδέχεται αύριο την Παναχαϊκή.

Στα Πηγάδια, η Ξάνθη υποχρέωσε τον Εργοτέλη στην τέταρτη διαδοχική του ήττα – όλες με το ίδιο σκορ, 1-0! Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι στο 11’, όταν το σουτ του Άμπι σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μπέντο. Αντίθετα, πιο τυχεροί ήταν οι Ακρίτες στο 67’: από τις κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Μπέκα Μικελτάτζε που με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Δημήτρη Κατσιμήτρο. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 76’, όταν το σουτ του νεοεισελθόντα Γιάννη Μυστακίδη, σταμάτησε στο δοκάρι του Κατσιμήτρου. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο σκόρερ του αγώνα.

Θα διεξαχθεί τελικά το ματς του Ιωνικού με την Παναχαϊκή στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League 2. Τα επαναληπτικά τεστ κορονοϊού που έγιναν σε τρεις ασαφείς περιπτώσεις παικτών των Αχαιών ήταν αρνητικά.

Έτσι στην ομάδα της Πάτρας παραμένουν σε καραντίνα οι δύο παίκτες που βρέθηκαν θετικοί στον κορονοϊό και η υπόλοιπη αποστολή θα αναχωρήσει κανονικά  για την Αθήνα, ώστε να αγωνιστεί αύριο στο γήπεδο της Νεάπολης κόντρα στον Ιωνικό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής της Super League 2: