Super League: Από το πέναλτι η λύτρωση για τον ΠΑΟΚ με τον ΟΦΗ

Σεφτέ στις νίκες έκανε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα απέναντι στον ΟΦΗ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επιβλήθηκε με 3-1 της κρητικής ομάδας και πήρε τους πρώτους του βαθμούς στα πλέι-οφ της Super League.

Η λύτρωση για την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα ήρθε από το πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων καθώς ως εκείνο το σημείο τίποτα δεν έδειχνε ότι το 1-1 θα άλλαζε.

Οι Κρητικοί είχαν ανοίξει το σκορ στο 49ο λεπτό με τον Νέιρα και ισοφάρισε στο 58΄ , ο 18χρονος Χρήστος Τζόλης.Ο δεύτερος βοηθός Δημόπουλος σήκωσε την σημαία και υπέδειξε ότι ο Λάμπρου ήταν σε θέση οφσάιντ, ωστόσο η φάση εξετάστηκε και ο διαιτητής Φωτιάδης μέτρησε το γκολ ύστερα από την υπόδειξη του VAR.

Όλα ΄έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ δεν θα μπορούσε να κάμψει την αντίσταση του ΟΦΗ, όμως στο 91΄   ο Νάστος έπιασε από τον λαιμό τον Άκπομ (σε μια φάση που ήταν ανώδυνη για τους Κρητικούς) και το ματς…γύρισε! Ο Φωτιάδης κλήθηκε στο VAR από τον Δραμινό Κοτσάνη, για να ελέγξει την φάση και έδωσε πέναλτι με το οποίο ο Άκπομ έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (2-1) και λίγο πριν από το τέλος ο Καντουρί διαμόρφωσε το 3-1.