Super League2: Ήττες για Παναθηναϊκό Β΄ και ΑΕΚ Β΄

Οι έδρες αποδείχθηκαν πιο ισχυρές από τα «βαριά» ονόματα των φιλοξενούμενων ομάδων κι έτσι ο Αστέρας Βλαχιώτη και τα Χανιά πανηγύρισαν σημαντικές νίκες απέναντι σε Παναθηναϊκό Β΄ και ΑΕΚ Β΄, αντίστοιχα.

Στη Σπάρτη, η λακωνική ομάδα επιβλήθηκε των «πράσινων» 3-1 με ανατροπή και σε συνδυασμό με τους βαθμούς που κέρδισε από τη μη τελεσθείσα αναμέτρηση με τη Ζάκυνθο έφτασε στους 21 και, πλέον, ελπίζει βάσιμα σε παραμονή.

Το «τριφύλλι», που συμπλήρωσε τέσσερις αγώνες χωρίς νίκη (0-2-2), προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Αλμπάνη αλλά ο Αστέρας ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με πέναλτι του Σοκολάροφ στο 42΄, κι ενώ ο Παναθηναϊκός έπαιζε με 10 παίκτες από το 40΄ λόγω  της αποβολής του Νταμπίζα.

Στο 64΄ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Μπούζα και αφού στο 83΄ το σουτ του Καρβούνη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βλαχιώτη, ο Σιντορένκο στο 90΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ανάλογη ανατροπή βίωσε και η ΑΕΚ Β΄ στα Χανιά, όπου ηττήθηκε με 1-2. Η Ένωση προηγήθηκε στο 49ο λεπτό με πέναλτι του Γιιούση και κρατούσε το 0-1 ως το 80΄, όταν και ισοφάρισε ο Κολλά, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τριανταφυλλάκος έστειλε την ομάδα της Κρήτης στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με παιχνίδι περισσότερο.