Συγκλόνισε η Ιαπωνία νίκησε με ανατροπή 2-1 την Ισπανία και πέταξε έξω τους Γερμανούς

Συγκλονιστική η Ιαπωνία μετά τη Γερμανία έριξε με ανατροπή στο «καναβάτσο» και την Ισπανία, νικώντας με σκορ 2-1 και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στη φάση των «16», όπου θ’ αντιμετωπίσει την Κροατία.

Η «ρόχα», από την άλλη, αν και καρδιοχτύπησε, εξασφάλισε κι αυτή την πρόκριση στην επόμενη φάση, πετώντας έξω τους Γερμανούς στην ισοβαθμία, χάρη στην επτάρα με την οποία φιλοδώρησε την Κόστα Ρίκα την πρώτη αγωνιστική! Στους «16», οι Ισπανοί θα αντιμετωπίσουν το Μαρόκο.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν νωρίς 1-0 χάρη στο γκολ του Άλβαρο Μοράτα, και φάνηκαν να έχουν «σβήσει» αποτελεσματικά το ματς μέχρι το ημίχρονο. Ωστόσο, οι «καμικάζι» Ντόαν και Μιτόμα μπήκαν στο ματς και ανακάτεψαν την άμυνα της «ρόχα», με την Ιαπωνία μέσα σε τρία λεπτά να ολοκληρώνει την ανατροπή με γκολ των Ντόαν και Τανάκα, όπως το είχαν κάνει και στην πρώτη αγωνιστική με τη Γερμανία!

Οι Ισπανοί μπήκαν στο ματς με το γνωστό τους στυλ, έχοντας δηλαδή την κατοχή και τον έλεγχο. Παρόλα αυτά, οι Ιάπωνες απείλησαν πρώτοι, όταν ο Ίτο πάτησε περιοχή με προϋποθέσεις στο 7’, έστειλε όμως την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Σιμόν.

Λίγα λεπτά μετά από τη φάση αυτή, οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ. Ο Αθπιλικουέτα με «μαγική» σέντρα βρήκε ακριβώς το κεφάλι του Μοράτα, κι αυτός με κεφαλιά εξ επαφής νίκησε τον Γκόντα.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, οι Ισπανοί αποφάσισαν να ελέγξουν το ρυθμό. Οι Ιάπωνες δεν μπορούσαν με τίποτα να πάρουν την κατοχή, κι όταν το έκαναν, η ανάκτηση των παικτών της «ρόχα» ήταν άμεση.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο. Ντόαν και Μιτόμα που πέρασαν στο ματς έδωσαν «πνοή» και ορμή στην Ιαπωνία, που στο 48’ ισοφάρισε με απίστευτο σουτ του Ντόαν εκτός περιοχής, μετά από λάθος του Μπαλντέ.

Οι Ασιάτες δεν έμειναν εκεί, και στο 51’ ξαναχτύπησαν. Ο Μιτόμα πρόλαβε οριακά την μπάλα πριν βγει, γύρισε στον Τανάκα, κι αυτός μια επαφή έγραψε το 2-1 για τους Ιάπωνες. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε, καθώς η μπάλα έμοιαζε να είχε βγει άουτ πριν το γύρισμα του Μιτόμα, ωστόσο το VAR επιλήφθηκε και το τέρμα μέτρησε κανονικά.

Από εκεί και πέρα, το ματς έγινε ροντέο, ειδικά στο διάστημα που προηγήθηκε στο άλλο ματς η Κόστα Ρίκα, με τον Ενρίκε να αλλάζει το σύστημα του σε πιο επιθετικό, καθώς η Ισπανία χρειαζόταν γκολ για να σιγουρέψει την πρόκριση. Παρόλα αυτά, η «ρόχα» δεν κατάφερε για πολλή ώρα να κάνει κάποια κλασική ευκαιρία, με την Ιαπωνία να ελέγχει το ματς. Τελικά, όταν έπαψε να αμφισβητείται η πρόκριση της Ισπανίας, οι δύο ομάδες… ηρέμησαν και τελικά έμειναν στο 2-1.

Ο Βίκτορ Γκόμες δεν είχε ιδιαίτερη δουλειά στις αποφάσεις του. Ο μόνος που χρειάστηκε να επιληφθεί ήταν ο βοηθός, που ακύρωσε αρχικά το γκολ του Τανάκα , θεωρώντας πως η μπάλα βγήκε πριν το γύρισμα του Μιτόμα. Η απόφαση ήταν λάθος τελικά, ωστόσο ήταν τόσο δύσκολη φάση που δεν μπορεί να του χρεωθεί ως λάθος.

Iσπανία (Λουίς Ενρίκε 4-3-3): Ουνάι Σιμόν – Αθπιλικουέτα (45’ Καρβαχάλ), Τόρες, Ρόδρι, Μπαλντέ (67’ Άλμπα) – Μπουσκέτς, Γκάβι (67’ Φάτι), Πέδρι – Νίκο Γουίλιαμς (56’ Ασένσιο), Όλμο, Μοράτα (56’ Φ. Τόρες)

Ιαπωνία (Χατζίμε Μοριγιάσου 3-4-3): Γκόντα – Τανιγκούτσι, Γιοσίντα, Ιτακούρα – Ναγκατόμο (45’ Μιτόμα), Μορίτα, Τανάκα (87′ Έντο), Ίτο – Καμάντα (67’ Τομιγιάσου), Κούμπο (45’ Ντοάν), Μαέντα (62’ Ασάνο)