Συγκλονιστική η ΑΕΚ νίκησε 80-72 την Καρσίγιακα κι επέστρεψε απ’ το -25

Η ΑΕΚ μπορεί να έκανε τραγικό ξεκίνημα (10-35), αλλά στη συνέχεια ήταν συγκλονιστική και νίκησε την Καρσίγιακα στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό των Λιοσίων με 80-72. Έτσι  όχι απλώς προκρίθηκε, αλλά πήρε και πλεονέκτημα έδρας.
Η «Ένωση» μετά τη νίκη της Βόννης στην Ιταλία επί της Ρέτζιο Εμίλια (66-90) θα προκρινόταν ούτως ή άλλως ως τρίτη, αλλά δεν συμβιβάστηκε με αυτό. Έκανε την μεγάλη ανατροπή και νικώντας την τουρκική ομάδα εξασφάλισε τη δεύτερη θέση, που θα τη φέρει αντιμέτωπη στα play in με την Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη.
Η σειρά θα κριθεί στις δύο νίκες, με την ΑΕΚ να φιλοξενεί το πρώτο ματς στις 3 ή 4 Ιανουαρίου και το τρίτο (αν χρειαστεί) στις 17 ή 18 του μήνα, ενώ θα παίξει στην Προύσα στις 10 ή 11 Ιανουαρίου. Η ομάδα που θα επιβιώσει θα προκριθεί στους «16». Πάντως οι «κιτρινόμαυροι» κουβαλούν ακόμη δύο αγωνιστικές τιμωρίας της έδρας τους και αν δεν μειωθεί με έφεση, θα παίξει το πρώτο και αν χρειαστεί το τρίτο ματς δίχως κόσμο.
Κορυφαίος για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν ο Ακίλ Μίτσελ με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ Κένι Γουίλιαμς και Γιάνις Στρέλνιεκς πρόσθεσαν από 13 πόντους. Τζέιλον Μπράουν με 17 και ο παλιόφιλος Μπράιαν Ανγκόλα με 11 πόντους πάλεψαν από την Καρσίγιακα που τερμάτισε τρίτη και θα παίξει play in με την Μούρθια έχοντας μειονέκτημα έδρας.
Η «Ένωση» ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με 11-6, με τον Τζέιλον Μπράουν να είναι «καυτός» για τους Τούρκους. Ο Ακιαζίλι συνέχισε από εκεί που το άφησε ο Αμερικανός, και με δύο εύστοχα τρίποντα έκανε το 17-6, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με την Καρσίγιακα να βρίσκεται μπροστά με 20-9.
Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τούρκους να κάνουν ένα σερί 12-0 και να πηγαίνουν στο +23 (32-9). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το 35-10, με το σύνολο του Καντζούρη να βρίσκει, στη συνέχεια, κάποια μεγάλα σουτ και το ημίχρονο να τελειώνει με την ΑΕΚ να είναι πίσω στο σκορ με 40-24.
Με την αρχή του δευτέρου μέρους, η ΑΕΚ «ξύπνησε» και έφερε τα άνω… κάτω. Αρχικά, έφτασε στο -9 (49-40), και εν συνεχεία στους 6 (49-43), το οποίο διατηρήθηκε μέχρι και τη λήξη της περιόδου (56-50). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ολοκλήρωσε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Με τον Ακίλ Μίτσελ να πραγματοποιεί το καλύτερο του παιχνίδι με τα «κιτρινόμαυρα» (25π., 14 ριμπ.), μείωσε -πρώτα- στο καλάθι (57-55) και στη συνέχεια πήρε κεφάλι στο σκορ (60-59). Ο Μπράουν έκανε το 62-60, η ΑΕΚ έκανε αμέσως το 65-62 και από εκείνο το σημείο και έπειτα, διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμά της, έπαιξε εξαιρετική άμυνα, βάζοντας, παράλληλα, τα μεγάλα σουτ και πήρε τη νίκη με 80-72!
Τα δεκάλεπτα: 9-20, 24-40, 50-56, 80-72