Συγκλονιστική η εθνική χάντμπολ 24-17 τη Βοσνία

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ επικράτησε 24-17 της Βοσνίας στη Χαλκίδα και πήρε προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στην Τούσλα το ερχόμενο Σάββατο για να προκριθεί στα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023.

Για να πάρει το εισιτήριο για τα τελικά θα πρέπει να υπερασπιστεί στον επαναληπτικό το +7, που θα μπορούσε να ήταν και +8 αν ο Μάλλιος δεν αποτύγχανε σε πέναλτι με την εκπνοή.

Η ελληνική ομάδα, που είχε κορυφαίο τον τερματοφύλακα Πέτρο Μπουκοβίνα, είχε να κερδίσει τη Βοσνία από το 2006!

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αντιμετώπισε προβλήματα και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο τέταρτο, όμως βρήκε τις λύσεις και, με πρωταγωνιστή τον Μάλλιο, που σημείωσε 13 γκολ συνολικά, προηγήθηκε με +2 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα +5, το οποίο έγινε +7 στα τελευταία λεπτά και αν ο Μάλλιος ευστοχούσε στο πέναλτι, θα πήγαινε με +8 στη ρεβάνς του ερχομένου Σαββάτου.

Εφόσον η Εθνική αποκλείσει τη Βοσνία, τότε θα παίξει διπλούς αγώνες με το Μαυροβούνιο (13-14 και 16-17 Απριλίου) στη δεύτερη προκριματική φάση και θα διεκδικήσει την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Η Ελλάδα ξεκίνησε αγχωμένα και άργησε να αποκτήσει προβάδισμα στο σκορ. Με σκόρερ τον Μάλλιο και τις εκπληκτικές επεμβάσεις του Μπουκοβίνα στο τέρμα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε στο +2 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, βοήθησαν και άλλοι παίκτες επιθετικά, πλην του Μάλλιου, και η Εθνική προηγήθηκε με +5 και +7 στο τελευταίο πεντάλεπτο και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-3, 4-4, 7-5, 9-6, 10-8 (ημ.), 13-10, 15-13, 18-13, 20-14, 24-17