Συνέχισαν με τριάρες Ιωνικός και Λεβαδειακός στην Super League 2

Με τριάρες συνέχισαν στο πρωτάθλημα της Super League 2 ο Ιωνικός και ο Λεβαδειακός και δείχνουν πως τους ανήκουν οι δύο πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ιωνικός πέρασε αέρα από την Άρτα ξεπερνώντας το εμπόδιο του Καραϊσκάκη, ενώ ο Λεβαδειακός στη Βοιωτία συνέτριψε την Παναχαϊκή.

Ασταμάτητοι οι Νικαιώτες, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκονται, έφυγαν άνετα με το διπλό από την έδρα του Καραϊσκάκη κι έφτασαν τις έξι διαδοχικές νίκες. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού, «καθάρισε» την υπόθεση νίκης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, αρχικά με την κεφαλιά ψαράκι του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος Κάστρο στο 27′, και στη συνέχεια με το απίστευτο «σλάλομ» του Πλατέλλα (40′) που έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Χουάντερσον. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ένα ακόμα γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, με τον Κουϊρικίδη να κάνει το 0-3 στο 69′.

Ο Ιωνικός έφτασε τους 40 βαθμούς και διατήρησε το +5 από τον δεύτερο Λεβαδειακό, ο οποίος επικράτησε 3-0 της Παναχαϊκής, επιστρέφοντας έτσι άμεσα στις νίκες μετά την γκέλα με την Ιεράπετρα στην Κρήτη. Οι Βοιωτοί, πήραν νωρίς προβάδισμα στο σκορ, με αυτογκόλ του Σταματόπουλου στο 10′, ενώ στο 34′, ο Μυτίδης με ωραίο σουτ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Πολέτο (90+2′)διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο ντέρμπι της Κρήτης ανάμεσα σε Ιεράπετρα και Χανιά, εκείνοι που χαμογέλασαν ήταν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό χάρη στο όμορφο πλασέ του Νίκολιτς στο 16′ μετά από ωραία ανάπτυξη στο ανοικτό γήπεδο. Με αυτούς τους τρεις βαθμούς, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στους 31 βαθμούς, παραμένοντας αήττητη στις επτά τελευταίες αγωνιστικές, με πέντε νίκες.

Στις νίκες επέστρεψε ο Απόλλων Λάρισας, επικρατώντας 1-0 της Δόξας στη Δράμα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Σκούρπας στο 21ο λεπτό. Στο 65′ οι γηπεδούχοι έφτασαν μια… ανάσα από το γκολ, ωστόσο το δυνατό σουτ του Κουτσιανικούλη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Η Ξάνθη υπέπεσε σε νέα γκέλα, αυτή τη φορά στα Τρίκαλα, μένοντας στη «λευκή» ισοπαλία. Παρά το γεγονός πως οι Ακρίτες είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την κλειστή και καλά οργανωμένη άμυνα των Τρικάλων, φτάνοντας έτσι τις τρεις ισοπαλίες στα τέσσερα τελευταία τους ματς. Παράλληλα, ανέβηκαν στους 32 πόντους, ωστόσο είδαν την κορυφή να απομακρύνεται στους οκτώ βαθμούς.