Συνεχίζεται ο κατήφορος του Ολυμπιακού με ήττα 2-1 στο Αγρίνιο

Συνεχίζεται ο κατήφορος για τον Ολυμπιακό, που έχασε 2-1 στο Αγρίνιο απ’ τον Παναιτωλικό στον πρώτο προημιτελικό του κυπέλλου και πλέον έχει ανοιχτούς λογαριασμούς στη ρεβάνς του Φαλήρου.

Το γκολ του Ελ Αραμπί κράτησε ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης του Ολυμπιακού, όμως ο Παναιτωλικός δείχνει ικανός για την έκπληξη. Τρεις μέρες μετά την εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ για το πρωτάθλημα, ο Παναιτωλικός νίκησε και τον Ολυμπιακό στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό Κυπέλλου, με το ίδιο σκορ (2-1), με την ίδια εξέλιξη (ανατροπή του σκορ) και με τους ίδιους πρωταγωνιστές, τους Μεντόσα και Καρέλη.

Ο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύνθεση… ανάγκης και 10 αλλαγές σε σχέση με το 0-0 στο ντέρμπι αιωνίων, ωστόσο παρά τη φρεσκάδα που είχαν οι «ερυθρόλευκοι», η απόδοσή τους παρέμεινε εξαιρετικά προβληματική, αυτή τη φορά και στον ανασταλτικό τομέα.

Η ομάδα του Αναστασίου αντίθετα, έκανε ξανά τη δουλειά της με σοβαρότητα και αποτελεσματικότητα, χτύπησε τους Πειραιώτες στα ευάλωτα σημεία τους και με δύο γκολ (23′ Μεντόσα, 60′ Καρέλης) ανέτρεψε το 1-0 του Ελ Αραμπί από το 13′.

Ο Ολυμπιακός πλέον μετρά τρία σερί επίσημα ματς χωρίς νίκη. Ήταν η πρώτη νίκη του Παναιτωλικού στην ιστορία του επί των Πειραιωτών!

Ο ρυθμός ήταν πολύ καλός από τα πρώτα λεπτά, με τη μπάλα πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες ορεξάτες και με διάθεση να βάλουν τη μπάλα κάτω για να παίξουν ποδόσφαιρο. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Παναιτωλικός λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τους «ερυθρόλευκους» όταν μετά από κλέψιμο στα χαφ, ο Μεντόσα βρήκε δεξιά τον Ντουάρτε που πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, όμως ο Ξενιτίδης ήταν αυτός που γλίτωσε το 1-0 με σωτήριο τάκλιν.

Μετά την πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός ανέλαβε τα ηνία. Οι πρωταθλητές μάλιστα ευτύχησαν να αξιοποιήσουν την πρώτη ευκαιρία τους στο παιχνίδι, όταν στο 13′ κυκλοφόρησαν  την μπάλα έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού με Βρουσάι, Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά, ο Γάλλος ήταν αυτός που έβγαλε την έξοχη σέντρα από δεξιά και ο Μαροκινός από την καρδιά της άμυνας αυτός που με προβολή έγραψε το 0-1. Τρία λεπτά μετά το γκολ, οι Πειραιώτες έφτασαν κοντά στο 0-2, όταν μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Ελ Αραμπί, ο Ανέστης απέκρουσε ενστικτωδώς και στη συνέχεια ο Ξενιτίδης δεν σημάδεψε σωστά με νέα κεφαλιά.

Λίγα ακόμη λεπτά αργότερα, ο Παναιτωλικός ωστόσο κατάφερε να εκμεταλλευθεί τα θέματα που είχε στην άμυνά του ο Ολυμπιακός και έφτασε στην ισοφάριση. Ήταν η φάση διαρκείας του 23′, όταν μετά από γέμισμα στην περιοχή, ο Ντουάρτε «σημάδεψε» δοκάρι και μετά τις κόντρες ο Μεντόσα με δυνατό σουτ νίκησε τον Κρίστινσον για το 1-1. Ως το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή, υπήρξαν κάποιες εκατέρωθεν ανολοκλήρωτες φάσεις και γενικά το ματς συνέχισε να έχει καλό ρυθμό, έστω και χωρίς τις πολλές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και στο πρώτο τέταρτο είχε δύο ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στο 52′ ο Τικίνιο νικήθηκε από τον Ανέστη σε φάση που ο Λόπες τον έβγαλε φάτσα με το τέρμα ενώ ο Βραζιλιάνος αστόχησε και στο 59′ με σουτ άουτ λίγο έξω από την περιοχή, έπειτα από στρώσιμο του Βρουσάι.

Ένα λεπτό μετά πια, ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύθηκε την κόντρα που βρήκε, ο Καρέλης έσπασε το τεχνητό οφσάιντ μετά την κάθετη του Μεντόσα, βρέθηκε προ του Κρίστινσον και τον νίκησε στο τετ-α-τετ για το 2-1. Μετά το δεύτερο γκολ τους, οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία και έμειναν ψηλά, ισορροπώντας το κομμάτι της κατοχής μπάλας.

Ο Παναιτωλικός διαχειρίστηκε άψογα το τακτικό κομμάτι στο τελευταίο μισάωρο, οι αλλαγές του Μαρτίνς δεν απέδωσαν και κάπως έτσι παρέμεινε αυτό το 2-1 που έδωσε στον Παναιτωλικό το μικρό προβάδισμα πρόκρισης, αφού υπενθυμίζεται ότι ισχύει κανονικά το εκτός έδρας γκολ.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου):  Ανέστης, Χουχούμης (89′ Περέιρα), Κορνέλιους, Μάλης, Μπακαδήμας (83′ Λούι), Αντούνες, Μάρτενσον (62′ Μόρσεϊ), Βέργος, Μεντόσα (83′ Φλόρες), Ντουάρτε, Καρέλης (62′ Τσιγγάρας).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Μπαγκαλιάνης, Παπαδόπουλος (77′ Λοβέρα), Μπα (46′ Παπασταθόπουλος) Ανδρούτσος, Καρμπόβνικ (62′ Κίτσος), Ξενιτίδης, Σουρλής, Βρουσάι, Βαλμπουενά (46′ Λόπες), Ελ Αραμπί (46′ Τικίνιο).